Utorok, 18. január 2022
Slnečno  -0,6 °C
Mimoriadne správy

Zamestnávatelia môžu zakázať nosenie viditeľných náboženských symbolov na pracovisku, rozhodol súd

 Webnoviny  15. júl 2021  149
Zamestnávatelia môžu zakázať nosenie viditeľných náboženských symbolov na pracovisku, rozhodol súd

15.7.2021 (Webnoviny.sk) - Zamestnávatelia v členských štátoch Európskej únie (EÚ) majú právo zakázať na pracovisku nosenie viditeľných symbolov náboženskej viery alebo politického presvedčenia. Rozhodol o tom vo štvrtok Súdny dvor Európskej únie (ECJ).

Takéto obmedzenia však musia byť v súlade s „oprávneným záujmom“ zamestnávateľa. Potrebné je tiež rešpektovať práva a záujmy zamestnanca pri zohľadnení národnej legislatívy o slobode vyznania, konštatoval ECJ.

Na súd sa obrátili dve ženy z Nemecka, ktoré sa rozhodli nosiť na pracovisku tradičné moslimské šatky. Jedna z nich pracuje ako ošetrovateľka, druhá pri pokladni v obchode.

Obidve podali sťažnosti pred nemeckými súdmi, ktoré záležitosť postúpili najvyššiemu súdnemu tribunálu únie.

Viac k témam: náboženská viera, politické presvedčenie, zákaz náboženských symbolov
Zdroj: Webnoviny.sk - Zamestnávatelia môžu zakázať nosenie viditeľných náboženských symbolov na pracovisku, rozhodol súd © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.