Streda, 27. október 2021
Slnečno  9,3 °C
Mimoriadne správy

Zákaz vychádzania počas núdzového stavu bol protizákonný, uznal španielsky ústavný súd

 Webnoviny  14. júl 2021  134
Zákaz vychádzania počas núdzového stavu bol protizákonný, uznal španielsky ústavný súd

14.7.2021 (Webnoviny.sk) - Španielska vláda konala protiústavne, keď minulý rok počas núdzového stavu zakázala ľuďom opúšťať svoje domovy. Oznámil to v stredu španielsky ústavný súd na základe sťažnosti, ktorú podala krajne pravicová strana Vox.

Podľa stručného vyhlásenia súdu bolo rozhodovanie tesné. Štátna televízia TVE informovala, že na stranu sťažovateľov sa postavilo šesť sudcov, proti ich bolo päť.

Viac o téme: Koronavírus


V rozhodnutí sa podľa TVE uvádza, že samotné vyhlásenie núdzového stavu nepostačovalo na to, aby mohla vláda v súlade s ústavou obmedziť základné občianske práva.

Španielska vláda vyhlásila núdzový stav 14. marca 2020. Súčasťou opatrenia bol niekoľkotýždňový zákaz pohybu na verejnosti s výnimkou ciest za nákupom základných životných potrieb. Zatiaľ nie je jasné, či rozhodnutie ústavného súdu otvorí cestu žalobám proti vláde.

Viac k témam: núdzový stav, protiústavnosť, ústavný súd, Zákaz vychádzania
Zdroj: Webnoviny.sk - Zákaz vychádzania počas núdzového stavu bol protizákonný, uznal španielsky ústavný súd © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.