Streda, 20. október 2021
Zamračené  13,2 °C
Mimoriadne správy

Zablokovali volebnú webstránku s väzbami na Navaľného. Ľuďom radila, ako oslabiť vládnu stranu

 Webnoviny   6. september 2021  44
Zablokovali volebnú webstránku s väzbami na Navaľného. Ľuďom radila, ako oslabiť vládnu stranu

6.9.2021 (Webnoviny.sk) - Ruský orgán pre dohľad nad médiami Roskomnadzor zablokoval prístup k webstránke spriaznenej s väzneným opozičným lídrom Alexejom Navaľným.

Stránka Múdre hlasovanie, ktorú vyvinul jeho tím v roku 2018, radí voličom ako oslabiť dominantnú vládnu stranu Jednotné Rusko, pričom identifikuje kandidátov s najväčšou pravdepodobnosťou, že v nadchádzajúcich voľbách porazia jej kandidátov.

Google a Apple môžu čeliť pokutám


Roskomnadzor uviedol, že webstránku zablokoval, pretože „ju používajú na pokračovanie aktivít a usporadúvanie podujatí extrémistickej organizácie“.

V júni ruský súd postavil mimo zákon Navaľného Nadáciu pre boj proti korupcii a sieť jeho regionálnych kancelárií tým, že ich vyhlásil za extrémistické organizácie. Rozsudok tak zakázal ľuďom s väzbami na ne uchádzať sa o verejnú funkciu a vystavil ich dlhým trestom odňatia slobody.

Múdre hlasovanie je tiež dostupné v aplikáciách. Roskomnadzor však minulý týždeň varoval technologické giganty Google a Apple, že by mohli čeliť pokutám, ak neodstránia aplikácie zo svojich obchodov.

Ďalšia snaha o zneškodnenie Navaľného


Najnovší krok ruského regulátora je len ďalším v úsilí o zneškodnenie Navaľného, najhlasnejšieho kritika prezidenta Vladimira Putina, a jeho spojencov. Ruská opozícia čelí s prichádzajúcimi voľbami, ktoré sa budú konať 19. septembra, zvýšenému tlaku zo strany vlády.

Hlasovanie je široko vnímané ako súčasť Putinových snáh poistiť si vládu ešte pred prezidentskými voľbami v roku 2024. Šesťdesiatosemročný líder, ktorý je pri moci už viac ako dve desaťročia, vlani pretlačil ústavné zmeny, ktoré mu potenciálne umožnia udržať sa až do roku 2036.

Opozičný líder dostal 2,5 roka


Navaľného vo februári odsúdili na 2,5 roka väzenia za porušenie pravidiel podmienečného odsúdenia z roku 2014. Vtedy mu dali za vinu spreneveru, ktorá však bola podľa Navaľného vyfabrikovaná.

Opozičného lídra zadržali v januári po návrate z Nemecka, kde sa zotavoval z otravy nervovoparalytickou látkou, z ktorej viní Kremeľ. Podľa úradov Navaľnyj pobytom v Nemecku porušil podmienky podmienečného odsúdenia.

Viac k témam: kauza Navaľnyj, webová stránka
Zdroj: Webnoviny.sk - Zablokovali volebnú webstránku s väzbami na Navaľného. Ľuďom radila, ako oslabiť vládnu stranu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.