Nedeľa, 17. január 2021
Jasno  -6,4 °C
Mimoriadne správy

Za vraždou popredného jadrového vedca je Izrael, vyhlásil iránsky prezident Rúhání

 Webnoviny  14. december 2020  59
Za vraždou popredného jadrového vedca je Izrael, vyhlásil iránsky prezident Rúhání

14.12.2020 (Webnoviny.sk) - Iránsky prezident Hasan Rúhání v pondelok vyhlásil, že za zabitím popredného jadrového vedca Mohsena Fachrízádeha, ktorý v uplynulom desaťročí založil jadrový program tejto islamskej republiky, stojí Izrael.

Podľa 72-ročného štátnika sa "židovský štát" týmto snaží o rozpútanie vojny.

Lekári už vedca nezachránili


Izrael, ktorý je podozrivý z viacerých vrážd iránskych jadrových vedcov v ostatnom desaťročí, odmieta tieto tvrdenia komentovať.

Fachrízádeha zabili 27. novembra v meste Absard pri Teheráne. Vedec zomrel v miestnej nemocnici po tom, čo sa ho lekárom nepodarilo oživiť.

Vedec viedol program Nádej


Štátna televízia informovala, že Fachrízádeha napadli "ozbrojené teroristické zložky". Polooficiálna tlačová agentúra Fars zase uviedla, že svedkovia počuli výbuch a potom streľbu zo samopalu. Útok sa zameral na auto, v ktorom sa nachádzal vedec.

Fachrízádeh viedol takzvaný program Nádej. Izrael a západné štáty tvrdili, že to bola vojenská operácia zameraná na uskutočniteľnosť výroby jadrovej zbrane v Iráne. Teherán dlho tvrdí, že jeho jadrový program je mierový.

Viac k témam: jadrový program, zabitie vedca
Zdroj: Webnoviny.sk - Za vraždou popredného jadrového vedca je Izrael, vyhlásil iránsky prezident Rúhání © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.