Streda, 23. jún 2021
Zamračené  22,7 °C
Mimoriadne správy

Z Nemecka odídu tisícky amerických vojakov, prezident Trump podpísal ich stiahnutie

 Webnoviny   1. júl 2020  167
Z Nemecka odídu tisícky amerických vojakov, prezident Trump podpísal ich stiahnutie

1.7.2020 (Webnoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump odsúhlasil stiahnutie 9500 amerických vojakov zo základní v Nemecku. Informoval o tom Pentagon s tým, že počet amerických vojakov v krajine sa tak zníži zo súčasných 34 500 na 25-tisíc. Trump predtým obvinil Berlín, že nedostatočne prispieva do NATO.

Hovorca Pentagonu Jonathan Hoffman neposkytol detaily o tom, kam vojaci pôjdu, ani kedy ich stiahnu. Šéf Bieleho domu minulý týždeň vyhlásil, že časť z nich pôjde do Poľska. "Zredukujeme naše jednotky v Nemecku. Niektorí pôjdu domov, niektorí na iné miesta. Jedným z týchto miest v Európe bude Poľsko," vyjadril sa vtedy.

Hoffman dodal, že v nasledujúcich týždňoch o presune informujú Kongres a následne prediskutujú "cestu vpred" so spojencami z NATO.

"Schválený návrh je v súlade so smernicou prezidenta, posilní odstrašenie Ruska, upokojí NATO, posilní americkú strategickú flexibilitu a operačnú flexibilitu veliteľstva amerických ozbrojených síl v Európe a postará sa o našich vojakov a ich rodiny," uzavrel Hoffman.

Viac k témam: americkí vojaci, prezident usa
Zdroj: Webnoviny.sk - Z Nemecka odídu tisícky amerických vojakov, prezident Trump podpísal ich stiahnutie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.