Sobota, 25. júl 2026
Mimoriadne správy
- Z francúzskeho múzea ukradli 2 500 rokov starý zlatý keltský náhrdelník
- Lesný požiar v Škótsku si vyžiadal evakuácie. Situácia zostáva kritická
- Lesné požiare pustošia Francúzsko aj Španielsko, evakuovali už viac než 250-tisíc ľudí – FOTO
- Interpol pátra po ôsmich Slovákoch, medzi nimi sú aj Okoličány či Mello
- Situácia je kritická. Požiare vo Francúzsku a Španielsku vyhnali z domovov vyše 160 000 ľudí – FOTO
Z francúzskeho múzea ukradli 2 500 rokov starý zlatý keltský náhrdelník
Webnoviny 20:37 26
25.7.2026 (SITA.sk) - Múzeum po predchádzajúcich incidentoch sprísnilo bezpečnostné opatrenia.
Zlodeji v piatok počas bieleho dňa vykradli múzeum vo francúzskom regióne Burgundsko a odniesli si zlatý náhrdelník z keltského obdobia starý približne 2 500 rokov. Informovala o tom prokuratúra.
Prokurátor v Dijone Olivier Caracotch uviedol, že páchatelia v múzeu v meste Châtillon-sur-Seine rozbili sklenenú vitrínu, v ktorej bol šperk vystavený. Podľa starostu mesta Jérémiho Briganda išlo už o tretí pokus o vlámanie do múzea v krátkom čase, keďže v uplynulom období zaznamenali dve neúspešné krádeže.
Múzeum po predchádzajúcich incidentoch sprísnilo bezpečnostné opatrenia, no podľa starostu boli páchatelia dobre organizovaní, rýchli a odhodlaní. „Páchatelia konali počas bieleho dňa a náhrdelník ukradli napriek prítomnosti verejnosti, zamestnancov aj bezpečnostnej služby,“ povedal.
Pri incidente sa nikto nezranil. Ukradnutý zlatý náhrdelník váži približne pol kilogramu a v období Keltov a Galov slúžil ako ozdoba aj symbol moci.
Šperk bol súčasťou zbierky pokladu z Vix, ktorá je uložená v múzeu. Ide o pohrebný poklad princeznej objavený v roku 1953 v neďalekej obci Vix.
Viac k témam: Krádež, Múzeum
Zdroj: SITA.sk - Z francúzskeho múzea ukradli 2 500 rokov starý zlatý keltský náhrdelník © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Lesný požiar v Škótsku si vyžiadal evakuácie. Situácia zostáva kritická
Ako predísť pľuzgierom a odreninám pri dlhých behoch
Ako predĺžiť životnosť turistickej obuvi? Správne čistenie a impregnácia
KDH podáva podnet na inšpektorát práce, žiada preveriť pracovné podmienky a pomery v Slovenskej pošte