Štvrtok, 26. november 2020
Zamračené  -2,3 °C
Mimoriadne správy

Z elektrárne unikli do rieky tisíce ton motorovej nafty, Putin vyhlásil na Sibíri výnimočný stav

 Webnoviny   4. jún 2020  86
Z elektrárne unikli do rieky tisíce ton motorovej nafty, Putin vyhlásil na Sibíri výnimočný stav

4.6.2020 (Webnoviny.sk) - Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil v časti Sibíri výnimočný stav po tom, čo z elektrárne v meste Noriľsk uniklo do rieky zhruba 20-tisíc ton motorovej nafty. Palivo uniklo zo skladiska elektrárne, ktorá sa nachádza na okraji mesta vzdialeného 2 900 kilometrov severovýchodne od Moskvy, ešte v piatok. Do rieky Ambarnaja už nasadili zábrany, aby zablokovali šírenie paliva.

Putin nariadil úradom, aby minimalizovali následky úniku. Podľa Alexeja Knižnikova z ruskej pobočky Svetového fondu na ochranu prírody môžu škody na rybách a ďalších zdrojoch v dôsledku paliva presiahnuť miliardu rubľov (v prepočte takmer 13 miliónov eur).

Elektráreň prevádzkuje divízia spoločnosti Nornickel, pre ktorej továrne sa z Noriľska stalo jedno z najviac znečistených miest na Zemi. Príčinu úniku zatiaľ neurčili, no ale podľa vyhlásenia spoločnosti sa to týka zariadení postavených na klesajúcej pôde nad permafrostom.

Viac k témam: ruský prezident, výnimočný stav
Zdroj: Webnoviny.sk - Z elektrárne unikli do rieky tisíce ton motorovej nafty, Putin vyhlásil na Sibíri výnimočný stav © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.