Nedeľa, 21. júl 2024
Slnečno  27,9 °C
Mimoriadne správy

Vypľutá žuvačka sa stala osudnou mužovi podozrivému z vraždy, vďaka DNA sa vyriešil prípad z roku 1980

 Webnoviny   1. apríl 2024  141  
Vypľutá žuvačka sa stala osudnou mužovi podozrivému z vraždy, vďaka DNA sa vyriešil prípad z roku 1980

1.4.2024 (SITA.sk) - Vďaka DNA nájdenej na kúsku odhodenej žuvačky sa americkej polícii podarilo identifikovať a zatknúť podozrivého z vraždy v Oregone, ktorá sa stala ešte v roku 1980.

Ako referuje spravodajský web CNN s odvolaním sa na prokurátora okresu Multnomah, páchateľa už medzičasom odsúdili.

Študenti našli telo na parkovisku


Predminulý týždeň bol 60-ročný Robert Plimpton uznaný vinným z vraždy študentky Barbary Tuckerovej.

Ako uviedla prokuratúra, devätnásťročné dievča bolo 15. januára 1980 „unesené, vystavené sexuálnemu násiliu a ubité na smrť“.

Podľa tlačovej správy, ktorú vydala prokuratúra, však boli obvinenia zo znásilnenia voči Robertovi Plimptonovi stiahnuté. Vinu poprel a jeho právnici majú v úmysle odvolať sa proti jeho odsúdeniu.

Telo Barbary Tuckerovej objavili študenti na parkovisku pri univerzite ráno po jej zmiznutí. Výtery odobraté pri pitve jej tela boli použité na vytvorenie profilu DNA podozrivej osoby.

Plimptona začali sledovať


Polícia pred niekoľkými rokmi požiadala technologickú spoločnosť Parabon NanoLabs, aby skontrolovala profil a pokúsila sa identifikovať možné zhody.

V marci 2021 sa genetickému genealógovi podarilo identifikovať Roberta Plimptona ako pravdepodobného podozrivého.

Vyšetrovatelia použili tieto informácie na začatie sledovania Plimptona. V istom momente si kriminalisti všimli, že vypľul žuvačku, ktorú zobrali a odoslali na expertízu.

„Extrahovaná“ DNA sa zhodovala s profilom z pitevných tampónov a 8. júna 2021 Plimptona zatkli.

Viac k témam: DNA, Krimi, Vražda, žuvačka
Zdroj: SITA.sk - Vypľutá žuvačka sa stala osudnou mužovi podozrivému z vraždy, vďaka DNA sa vyriešil prípad z roku 1980 © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.