Sobota, 22. jún 2024
Slnečno  22,1 °C
Mimoriadne správy

Výbuchy pre loďou v Adenskom zálive spôsobil pravdepodobne útok húsíov, k napadnutiu sa zatiaľ neprihlásili

 Webnoviny   8. marec 2024  93  
Výbuchy pre loďou v Adenskom zálive spôsobil pravdepodobne útok húsíov, k napadnutiu sa zatiaľ neprihlásili

8.3.2024 (SITA.sk) - Pravdepodobný útok jemenských povstalcov húsíov v piatok spôsobil výbuchy pred loďou v Adenskom zálive.

Britská organizácia pre námorné obchodné operácie (UKMTO) britskej armády informovala, že sa nikto pri incidente nezranil. O útoku informovala aj súkromná bezpečnostná spoločnosť Ambrey. Húsíovia sa k útoku zatiaľ neprihlásili. Zvyčajne tak robia niekoľko hodín po tom, ako útočia.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt


Húsíovia, ktorých podporuje a vyzbrojuje Irán, vedú v Červenom mori a Adenskom zálive od novembra kampaň dronových a raketových útokov na komerčné lode pre ofenzívu, ktorú Izrael vedie v Pásme Gazy proti militantnému hnutiu Hamas.

Povstalci sa však často zameriavajú na plavidlá so slabým alebo žiadnym jasným spojením s Izraelom, čím ohrozujú lodnú dopravu na kľúčovej trase svetového obchodu medzi Áziou, Blízkym východom a Európou.

V stredu povstalci zasiahli v Adenskom zálive raketou nákladnú loď, pričom zabili troch členov posádky. Bol to prvý smrteľný útok v rámci ich kampane. Vo februári zase zasiahli nákladnú loď vezúcu hnojivo, ktorá sa neskôr potopila.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Viac k témam: Húsíovia, Izraelsko-palestínsky konflikt, útok na loď
Zdroj: SITA.sk - Výbuchy pre loďou v Adenskom zálive spôsobil pravdepodobne útok húsíov, k napadnutiu sa zatiaľ neprihlásili © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.