Pondelok, 27. marec 2023
Oblačno  3,2 °C
Mimoriadne správy

Výbuch v chemičke pri Litvínove má zranených, odmerať museli aj hodnoty škodlivých látok v ovzduší (foto)

 Webnoviny  21. júl 2022  103
Výbuch v chemičke pri Litvínove má zranených, odmerať museli aj hodnoty škodlivých látok v ovzduší (foto)

21.7.2022 (Webnoviny.sk) - Chemickým závodom v Záluží pri Litvínove otriasol v stredu krátko pred 23:00 výbuch. Pri explózii a následnom požiari utrpeli zranenia štyria ľudia. Informuje o tom spravodajský portál iDNES.cz s tým, že udalosťou sa už zaoberá polícia.

„Jedna osoba utrpela veľmi vážne zranenia a musela byť letecky transportovaná do popáleninového centra nemocnice na pražských Vinohradoch,“ povedal pre iDNES.cz hovorca krajských záchranárov Prokop Voleník.

Na príčine je technická závada


Podľa vyjadrenia firmy Orlen Unipetrol, ktorá chemičku prevádzkuje, lokálnu explóziu a následný požiar hydrokrakovacej jednotky spôsobila technická závada.

„Hydrokrakovacia jednotka je odstavená a prebytočná produkcia je riadene spaľovaná na bezpečnostných poľných horákoch,“ vyjadril sa hovorca Orlen Unipetrol Pavel Kaidl s tým, že chemička ako celok je v prevádzke.


Do ovzdušia neunikli škodliviny


„Na mieste udalosti zostala miestna podniková jednotka HZS, ktorá ochladzuje blízky zásobník a kontrolovane necháva dohorieť zvyšky uhľovodíkov. Likvidácia požiaru je predpokladaná v priebehu hodín,“ napísali hasiči po deviatej dopoludnia na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter. Meranie v súvislosti s možným únikom škodlivých látok do ovzdušia bolo podľa nich negatívne.

Polícia začala vyšetrovanie presnej príčiny explózie a následne bude stanovený aj rozsah škôd.

 


Skupina Orlen Unipetrol je najväčšou rafinérskou a petrochemickou spoločnosťou v Česku. Zameriava sa na spracovávanie ropy a na výrobu, distribúciu a predaj pohonných hmôt a petrochemických produktov, najmä plastov a hnojív. Do skupiny Orlen Unipetrol spadajú rafinérie a výrobné závody v Litvínove a Kralupoch nad Vltavou, spoločnosť Paramo v Pardubiciach, neratovická spoločnosť Spolana a dve výskumné centrá v Litvínove a Brne.Viac k témam: Výbuch
Zdroj: Webnoviny.sk - Výbuch v chemičke pri Litvínove má zranených, odmerať museli aj hodnoty škodlivých látok v ovzduší (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.