Pondelok, 25. január 2021
Oblačno  0,5 °C
Mimoriadne správy

Výbuch v Bejrúte má už vyše 200 obetí, OSN varuje pred humanitárnou krízou (foto)

 Webnoviny  10. august 2020  93
Výbuch v Bejrúte má už vyše 200 obetí, OSN varuje pred humanitárnou krízou (foto)

10.8.2020 (Webnoviny.sk) - Počet mŕtvych v dôsledku minulotýždňovej explózie v Bejrúte sa vyšplhal na viac ako 200. Tamojší guvernér Marwán Abbúd uviedol, že nezvestné sú desiatky osôb, medzi nimi je aj množstvo pracovníkov zo zahraničia.

Protesty proti vláde


Armáda medzitým odvolala záchrannú fázu svojej pátracej operácie v prístave, kde minulý utorok nastal výbuch. Ničivú explóziu zrejme zapríčinila nedbanlivosť pri skladovaní 2750 ton dusičnanu amónneho v prístave.

Viac o téme: Výbuch v BejrúteZobraziť fotogalériu k článku:
Výbuch v Bejrúte (fotografie)

Protesty proti vláde v meste pokračovali aj v nedeľu v noci. Nahnevaných demonštrantov neupokojila ani rezignácia ministerky informácií a niekoľkých poslancov parlamentu.

OSN varuje pred humanitárnou krízou


Ako uvádza BBC, od výbuchu žijú státisíce ľudí v poškodených domoch, mnohí bez okien či dverí. Agentúry Organizácie Spojených národov (OSN) varujú pred humanitárnou krízou, ktorá môže nastať v prípade, ak mestu neposkytnú okamžitú potravinovú a lekársku pomoc.

Medzinárodní darcovia počas nedeľného virtuálneho samitu, ktorý zvolal francúzsky prezident Emmanuel Macron, prisľúbili pomoc vo výške 297 miliónov dolárov (v prepočte približne 251 miliónov eur). Uviedli, že finančnú pomoc musia "doručiť priamo libanonskému ľudu".

Viac k témam: Výbuch v Bejrúte
Zdroj: Webnoviny.sk - Výbuch v Bejrúte má už vyše 200 obetí, OSN varuje pred humanitárnou krízou (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.