Utorok, 25. jún 2024
Väčšinou jasno  22,3 °C
Mimoriadne správy

Výbuch pri južnej hranici Libanonu zranil troch vojenských pozorovateľov OSN a ich prekladateľa

 Webnoviny  30. marec 2024  105  
Výbuch pri južnej hranici Libanonu zranil troch vojenských pozorovateľov OSN a ich prekladateľa

30.3.2024 (SITA.sk) - Traja vojenskí pozorovatelia Organizácie Spojených národov (OSN) a ich libanonský prekladateľ utrpeli zranenia pri výbuchu počas hliadkovania južnej libanonskej hranice.

Stret izraelskej armády s militantmi


Informovali o tom Dočasné sily OSN v Libanone (UNIFIL), podľa ktorých boli pozorovatelia členmi Dozornej organizácie OSN pre dodržiavanie prímeria, ktorá poskytuje podporu pre tamojšiu mierovú misiu. Výbuch sa stal v čase eskalácie stretov medzi izraelskou armádou a militantmi Hizballáhu.

Libanonské médiá s odvolaním sa na bezpečnostných predstaviteľov informovali, že pozorovatelia sa stali terčom útoku izraelského dronu pri meste Rmajch. Televízia al-Manar, ktorú vedie Hizballáh, informovala, že útok dronom zranil dôstojníkov z Austrálie, Čile a Nórska.

Izraelská armáda tvrdenia poprela


Izraelská armáda na sociálnej sieti X tieto tvrdenia poprela. „Izraelské obranné sily ráno nezasiahli vozidlo UNIFIL-u v oblasti Rmajchu,“ napísala.

Hovorca UNIFIL-u Andrea Tenenti uviedol, že pôvod výbuchu vyšetrujú. Útok na mierové sily je podľa neho „neprijateľný“.

Opakujeme našu výzvu všetkým aktérom, aby zastavili súčasnú ostrú streľbu skôr, ako bude zbytočne zranených viac ľudí,“ povedal Tenenti pre agentúru The Associated Press.

Útok odsúdil aj úradujúci libanonský premiér Nadžíb Míkátí.

Viac k témam: Izraelská armáda, Výbuch, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Výbuch pri južnej hranici Libanonu zranil troch vojenských pozorovateľov OSN a ich prekladateľa © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.