Sobota, 11. júl 2020
Oblačno  18,9 °C
Mimoriadne správy

Všetci kurdskí bojovníci sa už stiahli z oblasti pri hraniciach Sýrie s Tureckom

 Webnoviny  22. október 2019  128
Všetci kurdskí bojovníci sa už stiahli z oblasti pri hraniciach Sýrie s Tureckom

22.10.2019 (Webnoviny.sk) - Všetci kurdskí bojovníci na severovýchode Sýrie sa v utorok stiahli zo 120-kilometrovej zóny pri hraniciach s Tureckom, na ktorú Turecko začiatkom októbra zaútočilo a z ktorej ich chcelo vyhnať. V utorok večer to oznámil predstaviteľ sýrskych Kurdov Redur Chálil, a krátko nato o tom informoval aj Biely dom vo Washingtone.

Vynútená kapitulácia


Kurdi tak splnili svoje záväzky vyplývajúce z prímeria, ktoré sa Američanom podarilo koncom minulého týždňa vyjednať medzi nimi a režimom tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Viaceré médiá pritom Američanmi vyjednanú dohodu okomentovali s tým, že nejde o žiadne prímerie, ale o vynútenú kapituláciu Kurdov, keďže tých dohoda vykazuje do oblastí, kam ich chcela zatlačiť útočiaca strana.

Prímerie sa malo skončiť v utorok o desiatej večer miestneho času (20:00 SELČ) a Erdogan hrozil, že ak sa Kurdi do utorka večera nestiahnu na pozície, ktoré im určil, opäť spustí vojenskú operáciu proti nim a tentoraz bude postupovať s "ešte väčšou razanciou".

Zahynuli stovky Kurdov


Už pri doterajších útokoch tureckej armády pritom zahynuli stovky Kurdov. Podľa Turecka to boli kurdskí bojovníci, Erdoganom tradične označovaní ako teroristi, podľa Kurdov to boli naopak najmä civilisti.

Chálil navyše v utorok vyhlásil, že Erdogan svoj diel dohody nedodržiava, a turecká armáda naďalej útočí aj počas prímeria.

Podarilo sa jej podľa neho medzičasom zmocniť pätnástich kurdských dedín okolo mesta Kobani a postupuje ďalej. Ide pritom o územie ležiace mimo priestoru, v ktorom Turecko deklarovalo, že chce vytvoriť takzvanú "nárazníkovú zónu".

Viac k témam: Kurdi
Zdroj: Webnoviny.sk - Všetci kurdskí bojovníci sa už stiahli z oblasti pri hraniciach Sýrie s Tureckom © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.