Pondelok, 18. január 2021
Oblačno  -7 °C
Mimoriadne správy

Voľby vo Venezuele ovládla strana prezidenta Madura, opozícia s EÚ a USA hovoria o podvode

 Webnoviny  10. december 2020  64
Voľby vo Venezuele ovládla strana prezidenta Madura, opozícia s EÚ a USA hovoria o podvode

10.12.2020 (Webnoviny.sk) - Parlamentné voľby vo Venezuele vyhrala strana prezidenta Nicolása Madura a jeho spojencov. Tí dostali 69 % hlasov, čo im vynieslo drvivý podiel pri rozdelení parlamentných mandátov.

Opozícia voľby bojkotovala


Národná volebná komisia potvrdila, že v 277-člennom zákonodarnom zbore získali dovedna 253 kresiel (91 %).

Národné zhromaždenie bola dosiaľ jediná inštitúcia kontrolovaná opozíciou vedenou Juanom Guaidóom, ktorý už dva roky bojuje s Madurom o moc vo Venezuele. Hlavné opozičné strany však bojkotovali nedeľňajšie voľby a podľa kritikov Madurovo ovládnutie parlamentu vymaže aj posledné zvyšky demokracie v krajine, ktorú mnohí označujú ako Severná Kórea na juhoamerický spôsob.

Hlasovanie označili za neplatné


Opozícia tvrdí, že voľby boli podvod, pričom na jej stranu sa postavili aj Spojené štáty americké a Európska únia. Tie zhodne označili nedeľňajšie hlasovanie za neplatné a uviedli, že budú naďalej uznávať Guaidóa ako legitímneho lídra krajiny.

Venezuela bola v minulosti vďaka rope bohatým štátom, no uviazla v hlbokej hospodárskej recesii. Podľa kritikov ju spôsobili dve desaťročia socialistickej politiky, ktorá vo Venezuele spôsobila bankrot a rozpad jeho infraštruktúry. Maduro sa bráni tým, že naňho tlačí Washington, ktorý ho chce zbaviť moci.

Viac k témam: parlamentné voľby vo Venezuele
Zdroj: Webnoviny.sk - Voľby vo Venezuele ovládla strana prezidenta Madura, opozícia s EÚ a USA hovoria o podvode © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.