Utorok, 16. júl 2024
Slnečno  27,4 °C
Mimoriadne správy

Vojna medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas vzala život už viac ako 10-tisíc ľudom

 Webnoviny   6. november 2023  215  
Vojna medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas vzala život už viac ako 10-tisíc ľudom

6.11.2023 (SITA.sk) - Ministerstvo zdravotníctva v Pásme Gazy oznámilo, že počet mŕtvych Palestínčanov vo vojne s Izraelom presiahol 10-tisíc. Ako uvádza agentúra AP, pondelkové čísla predstavujú pochmúrny míľnik v tom, čo sa rýchlo stalo najsmrteľnejším kolom izraelsko-palestínskeho konfliktu od vzniku Izraela pred 75 rokmi.

Vzali desiatky rukojemníkov


Vojna vypukla 7. októbra, keď militanti z palestínskeho hnutia Hamas vtrhli z Pásma Gazy do Izraela, zabili viac ako 1 400 ľudí a vzali okolo 240 rukojemníkov.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt


Izrael na tento útok, ktorý označil za najhorší útok voči židom od holokaustu, zareagoval kampaňou zahŕňajúcou intenzívne nálety aj pozemnú inváziu.

Podľa palestínskeho ministerstva zdravotníctva v Gaze za nedeľu prišlo o život 292 ľudí, čím sa celkový počet mŕtvych zvýšil na 10 022.

Stovky zblúdilých rakiet


Rezort však nerozlišuje medzi bojovníkmi a civilistami. Veľká väčšina obetí pravdepodobne zomrela pri izraelských náletoch, hoci Izrael tvrdí, že v Pásme Gazy dopadlo viac ako 500 zblúdilých rakiet odpálených palestínskymi militantmi.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Palestínske ministerstvo zdravotníctva je súčasťou vlády vedenej Hamasom, ale zahŕňa lekárov a štátnych zamestnancov, ktorí nie sú pridružení k tejto skupine.

Jeho údaje o obetiach z predchádzajúcich vojen sa potvrdili pri kontrole OSN, nezávislých vyšetrovaniach a dokonca aj pri izraelských výpočtoch.

Viac k témam: Izraelsko-palestínsky konflikt, Pásmo Gazy, Útok Hamasu na Izrael
Zdroj: SITA.sk - Vojna medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas vzala život už viac ako 10-tisíc ľudom © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.