Streda, 20. jún 2018
Mimoriadne správy

Vo veku 76 rokov zomrel teoretický fyzik Stephen Hawking

 Webnoviny  14. marec 2018  65
Vo veku 76 rokov zomrel teoretický fyzik Stephen Hawking

LONDÝN 14. marca (WebNoviny.sk) - Vo veku 76 rokov zomrel anglický teoretický fyzik Stephen Hawking. Smutnú správu potvrdil hovorca rodiny zosnulého. "Bol to úžasný vedec a výnimočný človek, ktorého práca a odkaz budú žiť dlhé roky," uviedli jeho deti Lucy, Robert a Tim.

Stephen William Hawking  • sa narodil 8. januára 1942 v Oxforde. Bol popredný svetový odborník v oblasti teoretickej fyziky, a to aj napriek ochrnutiu tela spôsobenému amyotrofickou laterálnou sklerózou, teda chorobou motoneurónov. Zaoberal sa kozmológiou a fyzikou čiernych dier.

  • objavil tepelné žiarenie čiernych dier. Je autorom mnohých kníh ako napríklad Stručná história času (1988) a Vesmír v orechovej škrupinke (2001). Od roku 1979 pôsobil ako profesor matematiky na univerzite v Cambridge, pričom od roku 2009 bol emeritným profesorom.

  • jeho životný príbeh sa stal predlohou pre filmy Hawking (2004) alebo Teória všetkého (2014).Viac k témam: Stephen Hawking, úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk - Vo veku 76 rokov zomrel teoretický fyzik Stephen Hawking © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.