Piatok, 22. október 2021
Slnečno  10,2 °C
Mimoriadne správy

Vo veku 69 rokov zomrel Japonec Maki Kadži, tvorca populárnej hry sudoku

 Webnoviny  17. august 2021  82
Vo veku 69 rokov zomrel Japonec Maki Kadži, tvorca populárnej hry sudoku

17.8.2021 (Webnoviny.sk) - Maki Kadži, tvorca populárnej logickej hry s číslami sudoku, zomrel vo veku 69 rokov. V utorok o tom informovala jeho japonská spoločnosť Nikoli. Skonal ešte 10. augusta vo svojom dome v meste Mitaka v metropolitnej oblasti Tokia.

Kadži, ktorého celoživotným dielom bolo rozdávanie radosti z hlavolamov, vytvoril sudoku približne pred 40 rokmi tak, aby bolo jednoduché pre deti i starších ľudí, ktorí nechceli príliš premýšľať. Hráči pri hre umiestňujú čísla 1 až 9 do riadkov, stĺpcov a blokov bez toho, aby ich opakovali.

Sudoku sa paradoxne stalo svetovým hitom až v roku 2004 po tom, keď ho fanúšik z Nového Zélandu zverejnil v britskom denníku The Times. Kadži, ktorý trpel rakovinou žlčových ciest, navštívil viac ako 30 krajín sveta, v ktorých šíril potešenie z hlavolamov.

Podľa spoločnosti Nikoli si sudoku v ostatných rokoch získalo asi 200 miliónov fanúšikov v približne stovke krajín. Napriek tomu nikdy nebolo chránené ochrannou známkou, s výnimkou Japonska.

Viac k témam: úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk - Vo veku 69 rokov zomrel Japonec Maki Kadži, tvorca populárnej hry sudoku © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.