Sobota, 21. september 2019
Jasno  4,9 °C
Mimoriadne správy

Vo Francúzsku skončil podrobne sledovaný súdny spor, kohút Maurice môže ďalej kikiríkať

 Webnoviny   5. september 2019  18
Vo Francúzsku skončil podrobne sledovaný súdny spor, kohút Maurice môže ďalej kikiríkať

5.9.2019 (Webnoviny.sk) - Vo Francúzsku sa vo štvrtok skončila dlhotrvajúca súdna bitka o to, či môže kohút v dedine na ostrove Oléron ďalej slobodne kikiríkať, alebo mu v tom jeho majiteľka musí zabrániť.

Kauza, ktorú podrobne sledovali francúzske aj svetové médiá, sa skončila víťazstvom kohúta a jeho majiteľky Corinne Fesseau.

Dôchodcovia zaplatia odškodné


Jej občasní susedia, starší manželský pár, ktorý do dediny Saint-Pierre-d’Oléron prichádza každoročne len na dovolenku, na súde požadovali, aby majiteľka zabezpečila, nech kohút nekikiríka, pričom argumentovali, že tento zvuk ich vyrušuje.

Fajnový dôchodcovský párik teraz bude musieť zaplatiť majiteľke kohúta odškodné vo výške tisíc eur.

"Je to víťazstvo pre všetkých, ktorí sú v podobnej situácii ako ja. Dúfam, že táto kauza poslúži ako precedens," tešila sa po rozhodnutí súdu Corinne Fesseau. Na jej stranu sa postavilo množstvo Francúzov, petíciu za záchranu kohúta podporilo vyše 140-tisíc signatárov.

Starosta bojoval za kohúta


Kohúta Mauricea podporoval aj starosta Saint-Pierre-d’Oléron Christophe Sueur. "Je to vrchol netolerancie! Každý musí akceptovať miestne tradície," sťažoval sa na prieberčivých dôchodcov z mesta.

Za kohúta bojoval aj Bruno Dionis du Séjour, starosta susednej obce Gajac. "Ja keď idem na návštevu do mesta, tiež nepožadujem, aby vypli semafory a zastavili autá," povedal pre francúzske médiá.

Viac k témam: kohút, kuriozita, súd
Zdroj: Webnoviny.sk - Vo Francúzsku skončil podrobne sledovaný súdny spor, kohút Maurice môže ďalej kikiríkať © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.