Sobota, 6. jún 2026
Mimoriadne správy
- Top foto dňa (5. jún 2026): Svetový deň životného prostredia, nezvestné dievča, Pride a výbuch dronu
- Šéf slovenskej diplomacie Blanár zavítal na Ukrajinu, stretol sa so Sybihom – FOTO
- Putinovi jastrabi prvýkrát hovoria o porážke. V Rusku rastie nervozita z vývoja vojny na Ukrajine
- Zrážka vlaku s kamiónom si vyžiadala zásah hasičov, ohrozených bolo 26 cestujúcich – FOTO
- Moskva a Kyjev si vymenili po 185 vojnových zajatcov
Vo Francúzsku pokračujú protesty „žltých viest“, vodcovia si chcú pripomenúť stovky zranených
Webnoviny 2. február 2019 649
PARÍŽ 2. februára (WebNoviny.sk) - Vo Francúzsku v sobotu už dvanásty víkend po sebe pokračujú masové protesty takzvaných žltých viest, násilného pouličného hnutia protestujúceho proti ekonomickej politike francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.
Zranení demonštranti
Vodcovia protestov tentoraz vyzvali ľudí po celom Francúzsku, aby si v túto sobotu pripomenuli všetkých demonštrantov, ktorí utrpeli zranenia pri zrážkach s políciou pri doterajších protestoch.
Podľa vládnych údajov bolo pri protestoch, ktoré sa začali 17. novembra minulého roka, zranených doteraz okolo dvetisíc ľudí, z toho štyria vážne. Ďalších desať ľudí za ten čas zahynulo pri dopravných nehodách, ktoré súviseli s protestmi žltých viest.
Protesty vyvolalo zvýšenie dane
Podľa hnutia žltých viest Macronova ekonomická politika favorizuje bohatšie vrstvy spoločnosti a nemyslí na tých chudobnejších. Hlavným dôvodom na vyvolanie protestov bola pritom plánovaná nová ekologická daň z pohonných hmôt, napriek tomu, že jej zvýšenie malo byť len minimálne.
Macron na základe tlaku ulice toto aj viaceré iné plánované opatrenie medzičasom odvolal a ponúkol demonštrantom ústupky, tí však tvrdia, že ide o nedostatočné kroky a plánujú pokračovať v protestoch.
Demonštrácie žltých viest sa vyznačujú násilím, demonštranti často podpaľujú autá, rozbíjajú výklady a útočia na policajtov.
Viac k témam: protest "Žltých viest"
Zdroj: Webnoviny.sk - Vo Francúzsku pokračujú protesty „žltých viest“, vodcovia si chcú pripomenúť stovky zranených © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Úrad vlády sa pre konsolidáciu sťahuje do nových priestorov, ukončil prenájom v centre Bratislavy
Uskutoční sa 35. ročník podujatia Divadelná Nitra? Organizátori apelujú na kultúrne angažované osobnosti
Dohoda ruží je romantasy plná mágie, intríg a nebezpečných sľubov