Utorok, 16. december 2025
Mimoriadne správy
- Streľba na Bondi Beach zasiahla aj exprezidentku Čaputovú, obeťou útoku v Sydney bola jej blízka priateľka
- Zelenskyj dúfa v podporu Američanov, podľa neho je najspravodlivejšou možnosťou „ostať tam, kde sme“
- Maďarsko sa nezrútilo po roku 1989. Ono už desaťročia stálo na umelých nohách, tvrdí psychiater Hunčík
- Rusko musí byť pod tlakom USA, aby pristúpil na kompromis, tvrdí Zelenskyj
- Španielska polícia rozbila gang pašujúci hašiš vrtuľníkmi z Maroka
Vo Fínsku sa konajú prezidentské voľby, favoritmi sú bývalý premiér Stubb či exminister zahraničných vecí Haavisto
28.1.2024 (SITA.sk) - Vo Fínsku sa v nedeľu konajú prezidentské voľby. O priazeň voličov sa uchádza deväť kandidátov, pričom podľa nedávnych prieskumov verejnej mienky má najväčšie šance bývalý premiér Alexander Stubb a exminister zahraničných vecí Pekka Haavisto.
Približne 4,5 milióna voličov si vyberá nástupcu populárneho Sauliho Niinistöa, ktorému v marci vyprší druhé šesťročné funkčné obdobie a už nie je spôsobilý na opätovné zvolenie. Volebné miestnosti v celej krajine sa otvorili o 9:00 (7:00 SEČ) a zatvoria sa o 20:00 miestneho času (19:00 SEČ).
Na rozdiel od väčšiny európskych krajín má prezident Fínska výkonnú moc pri formulovaní zahraničnej a bezpečnostnej politiky, najmä pri rokovaniach s krajinami mimo Európskej únie, ako sú Spojené štáty americké, Rusko a Čína.
Neočakáva sa, že niektorý z kandidátov získa v nedeľňajšom prvom kole hlasovania viac ako 50 % hlasov, čím sa súboj o post hlavy štátu s najväčšou pravdepodobnosťou dostane do februárového druhého kola.
Viac k témam: Prezidentské voľby vo Fínsku
Zdroj: SITA.sk - Vo Fínsku sa konajú prezidentské voľby, favoritmi sú bývalý premiér Stubb či exminister zahraničných vecí Haavisto © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Dunajská Streda môže byť nečakaným jesenným majstrom, potrebuje nedeľnú „pomoc“ konkurentov – VIDEO, FOTO
Komisár pre deti Mikloško kritizuje správanie poslancov v parlamente, podľa neho normalizujú násilie
Bratislavský samosprávny kraj získal v hodnotení verejných obstarávateľov druhé miesto