Štvrtok, 11. august 2022
Slnečno  21,7 °C
Mimoriadne správy

Vlna horúčav v Španielsku spôsobila rozsiahle lesné požiare, evakuovať museli niekoľko dedín (video)

 Webnoviny  19. jún 2022  34
Vlna horúčav v Španielsku spôsobila rozsiahle lesné požiare, evakuovať museli niekoľko dedín (video)

19.6.2022 (Webnoviny.sk) - Hasiči v Španielsku sa v nedeľu snažili dostať pod kontrolu lesné požiare v niekoľkých častiach krajiny, ktorú zasiahla vlna horúčav nezvyčajná pre toto ročné obdobie. Najväčšie škody evidujú v severozápadnej provincii Zamora, kde sa lesné požiare podľa tamojších úradov rozprestierajú na ploche 25-tisíc hektárov.

Evakuovať museli najmenej 10 dedín, pričom viac ako 500 hasičov v riedko osídlenej oblasti podporujú i lietadlá a vrtuľníky.

Teploty stúpli nad 40 stupňov Celzia


Odborníci pripisujú abnormálne horúce obdobie v Európe zmene klímy. Teplomery v mnohých španielskych mestách počas tohto týždňa vystúpili nad 40 stupňov Celzia. Nedostatok zrážok v doterajšom priebehu roka spolu s nárazovým vetrom vytvorili podmienky pre lesné požiare.

Tie spôsobili, že v sobotu bola prerušená vysokorýchlostná železničná doprava z Madridu na severozápad Španielska. V nedeľu ráno ju opäť obnovili.

Niekoľko dedín preventívne evakuovali


Neexistujú žiadne správy o obetiach, ale plamene zasiahli okraj niektorých obcí v Zamore aj v strednej časti ďalšej provincie Navarra, kde preventívne evakuovali približne 15 malých dedín, keďže vysoké teploty by mali klesnúť až v stredu.

Požiare sú aktívne aj v troch častiach severovýchodného Katalánska - v Lleide, Tarragone a v prírodnom parku v Garafe, južne od Barcelony. Španielske úrady požiadali farmárov, aby prestali používať ťažkú techniku, ktorá by mohla neúmyselne vyvolať požiar.Viac k témam: Horúčavy, Lesné požiare
Zdroj: Webnoviny.sk - Vlna horúčav v Španielsku spôsobila rozsiahle lesné požiare, evakuovať museli niekoľko dedín (video) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.