Sobota, 25. január 2020
Jasno  -3,1 °C
Mimoriadne správy

Video: Výtržníci v Johannesburgu rabovali a podpaľovali obchody, polícia už zatkla viac ako 90 ľudí

 Webnoviny   3. september 2019  26
Video: Výtržníci v Johannesburgu rabovali a podpaľovali obchody, polícia už zatkla viac ako 90 ľudí

3.9.2019 (Webnoviny.sk) - Juhoafrická polícia zatkla viac ako 90 ľudí v piatich častiach Johannesburgu a Pretórie, kde už po tretí deň zúria nepokoje.

Výtržníci v mestách rabovali obchody či podpaľovali zahraničné podniky. Mnohé poničené zariadenia zostali zavreté, keďže sa ich vlastníci, mnohí z nich cudzinci, boja do nich vrátiť.

Prezident útoky a násilnosti skritizoval


Prezident Juhoafrickej republiky (JAR) dni rabovania a podpaľačských útokov skritizoval a násilnosti nazval "absolútne neprijateľnými".

"Sme krajina, ktorá je zaviazaná bojovať proti xenofóbii. Nepovoľujeme a nemôžeme tolerovať útoky na ľudí z druhých afrických krajín," vyjadril sa Cyril Ramaphosa vo videu, ktoré zverejnil v utorok na Twitteri.

"Neexistuje žiadne ospravedlnenie pre ľudí, ktorí majú pocit, že im ľudia z cudzích krajín berú prácu, a ktorí ich napádajú, ničia im majetok a zabíjajú ich," dodal prezident s tým, že to musí prestať.

Vlády afrických štátov varovali občanov


V pondelok vlády afrických štátov varovali svojich občanov v JAR, aby prijali bezpečnostné opatrenia. Etiópske veľvyslanectvo v JAR odporučilo Etiópčanom, aby zavreli svoje obchody, až kým sa znova nenastolí pokoj.

Zambijské ministerstvo dopravy a komunikácií varovalo zambijských kamionistov, aby necestovali do Južnej Afriky. Nigérijská vláda zase skritizovala juhoafrickú vládu za jej "neefektívnu" reakciu na útoky na jej občanov.Viac k témam: občianske nepokoje, podpaľač, rabovanie obchodov, útoky
Zdroj: Webnoviny.sk - Video: Výtržníci v Johannesburgu rabovali a podpaľovali obchody, polícia už zatkla viac ako 90 ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.