Streda, 29. november 2023
Zamračené  -1,1 °C
Mimoriadne správy

Verejná mienka v Európe by sa mohla zmeniť na protekcionistickejšiu, varuje šéf európskej diplomacie Borrell

 Webnoviny  13. október 2023  81  
Verejná mienka v Európe by sa mohla zmeniť na protekcionistickejšiu, varuje šéf európskej diplomacie Borrell

13.10.2023 (SITA.sk) - Šéf európskej diplomacie Josep Borrell v piatok varoval, že verejná mienka v Európe by sa mohla zmeniť na protekcionistickejšiu, ak sa nezníži obchodný deficit regiónu s Čínou.

Zlepšenie prístupu


Zároveň vyzval Peking na zlepšenie prístupu pre európske spoločnosti, ktoré chcú vyvážať do Číny alebo v nej investovať. Povedal, že politickí lídri v Európe môžu čeliť tlaku voličov, aby sa odpútali od druhej najväčšej svetovej ekonomiky.

„A my sa nechceme odpútať a ešte menej sa oddeliť od Číny,“ povedal Borrell v prejave na Pekinskej univerzite, jednej z najlepších čínskych škôl.

Deficit presiahol 17 miliárd


Obchodný deficit s Čínou presiahol v septembri 17 miliárd dolárov, čím sa celková suma za prvých deväť mesiacov roka podľa údajov čínskeho obchodu zverejnených v piatok zvýšila na 170 miliárd dolárov. Čínsky minister zahraničných vecí Wang I po piatkových rokovaniach s Borrellom akceptoval obavy Európskej únie.

„Čína pripisuje dôležitosť hospodárskym a obchodným záujmom európskej strany a je ochotná ďalej prehlbovať reformy a vytvárať podnikom z EÚ priaznivejšie prostredie na pôsobenie v Číne,“ povedal na spoločnej tlačovej konferencii so svojím európskym náprotivkom.

Viac k témam: čínsky minister zahraničných vecí, európsko-čínske vzťahy, šéf európskej diplomacie
Zdroj: SITA.sk - Verejná mienka v Európe by sa mohla zmeniť na protekcionistickejšiu, varuje šéf európskej diplomacie Borrell © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.