Pondelok, 18. január 2021
Zamračené  -8,2 °C
Mimoriadne správy

Veľký tanker neďaleko Srí Lanky stále horí, požiar však už majú pod kontrolou (foto)

 Webnoviny   5. september 2020  103
Veľký tanker neďaleko Srí Lanky stále horí, požiar však už majú pod kontrolou (foto)

5.9.2020 (Webnoviny.sk) - Požiar na veľkom tankeri, ktorý začal vo štvrtok horieť pri pobreží Srí Lanky, sa podarilo dostať pod kontrolu, no zatiaľ ho neuhasili. Informovalo o tom srílanské námorníctvo, ktoré tiež uviedlo, že ho v piatok odtiahli ďalej do mora.

Plavidlo s takmer dvoma miliónmi barelmi ropy sa nachádzalo zhruba 37 kilometrov od východného pobrežia Srí Lanky a ďalej od pevniny ho odtiahli v piatok večer, vysvetlil hovorca námorníctva Indika de Silva.

Mŕtvy aj zranení


Požiar na lodi MT New Diamond vypukol, keď prepravovala ropu z Kuvajtu do Indie. Požiar sa začal šíriť zo strojovne, kde údajne vybuchol kotol. Z 23 členov filipínsko-gréckej posádky incident neprežil jeden, dvaja utrpeli zranenia.

S ohňom od štvrtka bojujú štyri remorkéry, tri plavidlá srílanských námorných síl a štyri indické lode.

Ohrozené životné prostredie


Úrady upozornili na potenciálne obrovské škody na životnom prostredí pri pobreží Srí Lanky v prípade, že loď exploduje alebo z nej unikne palivo. Ani jeden scenár sa zatiaľ nenaplnil.

Šéfka srílanského úradu pre ochranu morského prostredia Darshani Lahandapur uviedla, že jej krajina nemá zdroje ani kapacitu na boj s takouto obrovskou katastrofou a vyzvala krajiny v regióne na pomoc. Úrad plánuje pre požiar podniknúť súdne kroky, dodala.

Viac k témam: požiar lode, ropný tanker, životné prostredie
Zdroj: Webnoviny.sk - Veľký tanker neďaleko Srí Lanky stále horí, požiar však už majú pod kontrolou (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.