Streda, 20. október 2021
Zamračené  13,6 °C
Mimoriadne správy

Veľký lesný požiar vyčína severozápadne od Atén, hasiči s ním bojujú už tretí deň

 Webnoviny  18. august 2021  54
Veľký lesný požiar vyčína severozápadne od Atén, hasiči s ním bojujú už tretí deň

18.8.2021 (Webnoviny.sk) - Veľký lesný požiar, ktorý horí severozápadne od gréckej metropoly Atény, už tretí deň pustoší rozsiahle plochy borovicového lesa. S plameňmi aj v stredu bojovali stovky hasičov s podporou lietadiel a helikoptér zhadzujúcich vodu.

Požiar v oblasti Vilia vypukol v pondelok krátko po tom, ako sa juhozápadne od Atén rozhorel iný lesný požiar. Niekoľko dedín a neďaleký domov dôchodcov dostali príkaz na evakuáciu.

Tento mesiac zasiahli Grécko stovky lesných požiarov. K ich šíreniu prispievajú vyprahnuté lesy a kroviny v dôsledku najsilnejších horúčav, akým krajina čelila za posledné dekády.

Požiare vyčerpali hasičské kapacity, čo viedlo grécku vládu k žiadosti o medzinárodnú pomoc, aj prostredníctvom systému núdzovej reakcie Európskej únie. Približne dve desiatky európskych a blízkovýchodných krajín vrátane Slovenska reagovali vyslaním lietadiel, vrtuľníkov, vozidiel a stoviek hasičov.

Na satelitných záberoch z utorka, ktoré na Twitteri zverejnilo oddelenie Európskej komisie pre obranný priemysel a vesmír, vidieť, ako sa obrovský dym z požiaru v oblasti Vilia tiahne stovky kilometrov na juh po celej dĺžke Peloponézu.

Viac k témam: evakuácia, hasiči, lesné požiare, požiare v Grécku
Zdroj: Webnoviny.sk - Veľký lesný požiar vyčína severozápadne od Atén, hasiči s ním bojujú už tretí deň © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.