Nedeľa, 17. január 2021
Oblačno  -5,9 °C
Mimoriadne správy

Veľká Británia sa dohodla s Európskou úniou na pravidlách režimu vo vzťahu k Severnému Írsku

 Webnoviny   8. december 2020  50
Veľká Británia sa dohodla s Európskou úniou na pravidlách režimu vo vzťahu k Severnému Írsku

8.12.2020 (Webnoviny.sk) - Veľká Británia sa s Európskou úniou dohodla na postupoch pri uplatňovaní brexitovej dohody, osobitne vo vzťahu k Severnému Írsku. V princípe sa našla zhoda v otázkach hraničných kontrol a dodávky liekov, oznámila v utorok britská vláda.

Londýn tiež nebude uplatňovať sporné ustanovenia zákona o vnútornom trhu. Ten dáva krajine právomoc ignorovať ustanovenia brexitovej dohody o obchodných tokoch do a zo Severného Írska, ktoré zdieľa 500-kilometrovú hranicu s Írskou republikou - členským štátom EÚ.

Zástupcovia únie sa obávajú, že by to mohlo viesť k znovuzavedeniu tvrdých hraníc a narušeniu stability, ktorá je základom mieru v Severnom Írsku od Veľkopiatkovej dohody z roku 1998. Rokovania o podobe budúcich obchodných vzťahov po novom roku, keď Spojené kráľovstvo definitívne opustí úniu, však pokračujú, upozorňuje portál BBC.

Podrobnosti dohody zatiaľ nie sú známe. Zúčastnené strany by ju mali formálne potvrdiť v najbližších dňoch. Pravidlá týkajúce sa Severného Írska však budú platiť bez ohľadu na to, či sa podarí uzavrieť širšiu obchodnú dohodu.

Michael Gove, minister poverený prípravami na brexit, vyjadril „potešenie“. Vyjednávaciemu tímu EÚ pod vedením eurokomisára Maroša Šefčoviča poďakoval za „konštruktívny a pragmatický prístup“.

Viac k témam: Brexit, obchodná dohoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Veľká Británia sa dohodla s Európskou úniou na pravidlách režimu vo vzťahu k Severnému Írsku © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.