Sobota, 22. január 2022
Zamračené  -3,1 °C
Mimoriadne správy

Vatikán potrestal poľského arcibiskupa pre jeho nedbanlivosť v prípadoch sexuálneho zneužívania mladistvých

 Webnoviny  22. august 2021  130
Vatikán potrestal poľského arcibiskupa pre jeho nedbanlivosť v prípadoch sexuálneho zneužívania mladistvých

22.8.2021 (Webnoviny.sk) - Poľskí predstavitelia katolíckej cirkvi uviedli, že Vatikán potrestal poľského arcibiskupa na dôchodku Mariana Golebiewského za údajnú nedbanlivosť v prípadoch sexuálneho zneužívania mladistvých duchovnými, ktorí pod neho patrili.

Vatikán preskúmal správy o nedbanlivosti


Vroclavská arcidiecéza informovala, že Vatikán preskúmal správy o údajnej nedbanlivosti jej niekdajšieho šéfa. Vyšetrovanie sa týkalo rokov 1996 - 2004, keď Golebiewski stál na čele diecézy v Koszaline, a rokov 2004 - 2013, keď viedol arcidiecézu vo Vroclave.

Golebiewski dostal od cirkvi trest


Vatikán zakázal 83-ročnému Golebiewskému vystupovať na akýchkoľvek verejných náboženských alebo laických ceremóniách a nariadil mu podporiť z vlastných prostriedkov nadáciu, ktorá ochraňuje a podporuje obete sexuálneho zneužívania. Má sa tiež modliť a činiť pokánie.

Svätá stolica dosiaľ potrestala asi desať poľských biskupov a arcibiskupov za zatajovanie prípadov sexuálneho zneužívania mladistvých kňazmi, ktorí pod nich spadali.

Viac k témam: arcibiskup, katolícka cirkev, sexuálne zneužívanie, sexuálny škandál kňazov, trest
Zdroj: Webnoviny.sk - Vatikán potrestal poľského arcibiskupa pre jeho nedbanlivosť v prípadoch sexuálneho zneužívania mladistvých © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.