Utorok, 18. január 2022
Slnečno  -0,6 °C
Mimoriadne správy

Variant Omikron sa v Británii rýchlo šíri, posilnia očkovanie treťou dávkou vakcíny

 Webnoviny  13. december 2021  102
Variant Omikron sa v Británii rýchlo šíri, posilnia očkovanie treťou dávkou vakcíny

13.12.2021 (Webnoviny.sk) - Britský premiér Boris Johnson varoval, že krajina čelí „prílivovej vlne“ infekcií spôsobených variantom koronavírusu omikron a ohlásil výrazné zintenzívnenie poskytovania posilňujúcej dávky vakcíny. V televíznom vyhlásení premiér v nedeľu povedal, že do konca tohto mesiaca ponúknu tretiu dávku očkovacej látky všetkým obyvateľom krajiny vo veku nad 18 rokov. Pôvodne Británia plánovala poskytnúť posilňujúcu dávku všetkým dospelým obyvateľom do konca januára.

Viac o téme: Koronavírus


Johnson povedal, že počet nákaz variantom omikron sa v Británii zdvojnásobuje každé dva až tri dni. „Obávam sa, že teraz je jasné, že dve dávky vakcíny jednoducho nestačia na poskytnutie takej úrovne ochrany, akú potrebujeme,“ konštatoval premiér. „Dobrou správou je to, že naši vedci sú si istí, že treťou dávkou môžeme všetci svoju úroveň ochrany opäť vrátiť nahor,“ dodal.

Podľa Úradu verejného zdravia Spojeného kráľovstva (UKHSA) sa zdá, že terajšie vakcíny sú menej efektívne v prevencii symptomatických infekcií spôsobených variantom omikron. Avšak predbežné údaje ukazujú, že po tretej dávke očkovacej látky efektívnosť pravdepodobne rastie na úroveň 70 až 75 percent.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, Koronavírus COVID-19 vo Veľkej Británii, omikron
Zdroj: Webnoviny.sk - Variant Omikron sa v Británii rýchlo šíri, posilnia očkovanie treťou dávkou vakcíny © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.