Piatok, 7. august 2020
Slnečno  24,7 °C
Mimoriadne správy

Valné zhromaždenie OSN odsúdilo porušovanie ľudských práv Rohingov a ďalších menšín v Mjanmarsku

 Webnoviny  28. december 2019  51
Valné zhromaždenie OSN odsúdilo porušovanie ľudských práv Rohingov a ďalších menšín v Mjanmarsku

28.12.2019 (Webnoviny.sk) - Valné zhromaždenie OSN schválilo v piatok rezolúciu, v ktorej odsúdilo porušovanie ľudských práv Rohingov a ďalších menšín v Mjanmarsku, medzi nimi svojvoľné zatýkanie, mučenie, znásilňovanie a úmrtia vo väzbe.

Rezolúcia tiež vyzýva Mjanmarsko, aby prijalo bezodkladné opatrenia na boj proti nenávisti voči Rohingom a iným svojim menšinám. Rezolúcie Valného zhromaždenia nie sú právne záväzné, avšak reflektujú názor sveta.

Armáda krajiny čelí obvineniam z hromadného znásilňovania, zabíjania a podpaľovania domov počas protipovstaleckej kampane, ktorú spustila na západe Mjanmarska v auguste 2017 po útokoch povstalcov. Násilnosti prinútili viac než 700-tisíc moslimských Rohingov, aby vyhľadali útočisko v susednom Bangladéši.

Mjanmarsko ostro odmieta, že by sa dopustilo organizovaného porušovania ľudských práv a tvrdí, že len bojuje proti hrozbe extrémizmu. Rohingovia sú moslimskou menšinou bez štátnej príslušnosti, ktorí sú podľa vlastných údajov v prevažne budhistickom Mjanmarsku dlhodobo vystavení perzekúcii.

Viac k témam: Rohingovia, Valné zhromaždenie OSN
Zdroj: Webnoviny.sk - Valné zhromaždenie OSN odsúdilo porušovanie ľudských práv Rohingov a ďalších menšín v Mjanmarsku © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.