Štvrtok, 21. január 2021
Prevažne slnečno  1,6 °C
Mimoriadne správy

Vakcíny od Pfizeru či AstraZenecy nie sú dôveryhodné, Irán sa spolieha na vývoj vlastnej

 Webnoviny   8. január 2021  48
Vakcíny od Pfizeru či AstraZenecy nie sú dôveryhodné, Irán sa spolieha na vývoj vlastnej

8.1.2021 (Webnoviny.sk) - Iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chámeneí v piatok zakázal dovoz vakcín od americkej firmy Pfizer a jej nemeckého partnerta BioNTech a tiež od firmy AstraZeneca a Oxfordskej univerzity zo Spojeného kráľovstva. V televíznom prejave povedal, že dovoz očkovacích látok z Ameriky a Británie je zakázaný, pričom odkazoval na vzrastajúce počty úmrtí v oboch krajinách.

Chámeneí sa na margo daných krajín vyjadril, že im "naozaj neverí" a niekedy chcú testovať svoje vakcíny v druhých štátoch. "Nie som optimistický ani pri Francúzsku," dodal.

Začali s testovaním na ľuďoch


Vodca však schválil dovoz vakcín z ďalších "bezpečných" miest a naďalej podporuje iránske úsilie pri vývoji vlastnej látky. Irán začal testovať svoje vakcíny na ľuďoch v decembri. Na domáci trh by sa mohla vakcína dostať na jar.

Viac o téme: KoronavírusZástupcovia tvrdej línie v Iráne oponujú vakcínam vyrábaným v USA. Iránske Revolučné gardy dokonca v decembri zamietli využitie akejkoľvek zahraničnej vakcíny.

Cesty k vakcínam sú otvorené


Napriek sankciám si však Irán udržiava cesty k vakcínam, napríklad prostredníctvom v medzinárodnej iniciatívy COVAX.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína


Irán sa potýka s jednou najhorších epidémií koronavírusu na Blízkom východe. V krajine potvrdili nákazu u takmer 1,3 milióna ľudí a 56-tisíc v tejto súvislosti zomrelo.

Viac k témam: Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk - Vakcíny od Pfizeru či AstraZenecy nie sú dôveryhodné, Irán sa spolieha na vývoj vlastnej © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.