Utorok, 18. január 2022
Slnečno  -0,6 °C
Mimoriadne správy

V Tunisku majú vôbec prvú premiérku krajiny, stala sa ňou Nadžla Búdinová Ramadhánová

 Webnoviny  29. september 2021  89
V Tunisku majú vôbec prvú premiérku krajiny, stala sa ňou Nadžla Búdinová Ramadhánová

29.9.2021 (Webnoviny.sk) - Tuniský prezident v stredu vymenoval vôbec prvú premiérku krajiny. Prechodnú vládu povedie 63-ročná profesorka z prestížnej technickej školy Nadžla Búdinová Ramadhánová, ktorá sa tak stala jednou z prvých žien v arabskom svete na takejto vysokej pozícii.

Prezident Kajs Saíd jej podľa vyhlásenia jeho kancelárie nariadil zostaviť nový kabinet čo najskôr, ako sa dá.

Zastavil činnosť parlamentu


Tunisko je v neistej politickej situácii a bolo bez šéfa vlády odvtedy, čo Saíd v júli odvolal premiéra, ujal sa výkonnej moci a zastavil činnosť parlamentu.

Jeho krok výrazne vytlačil dominantnú stranu v parlamente Ennahdha a kritici ho odsúdili ako prevrat, ktorý ohrozuje mladú tuniskú demokraciu.

Saíd argumentuje, že konal, aby zachránil krajinu v čase nepokojov pre finančné problémy a vládne kroky pri riešení pandémie koronavírusu.

Ignoruje ústavu


Nie je jasné, akú moc bude Ramadhánová pre prezidentove opatrenia mať. Minulý týždeň prezident vydal dekréty, ktoré posilňujú jeho moc, pričom ignorujú časti ústavy, a oznámil plány pre prechodnú vládu a nové volebné pravidlá.

Dekréty okrem iného zahŕňajú pokračovanie pozastavenia právomocí parlamentu, pozastavenie poslaneckej imunity od trestného stíhania a zmrazenie poslaneckých platov.

Viac k témam: Koronavírus, Pandemické opatrenia, Premiérka, Vymenovanie do funkcie
Zdroj: Webnoviny.sk - V Tunisku majú vôbec prvú premiérku krajiny, stala sa ňou Nadžla Búdinová Ramadhánová © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.