Pondelok, 8. jún 2026
Mimoriadne správy
- Fínsky súd poslal podnikateľa do väzenia za obchodovanie s thajskými zberačmi bobúľ
- Maďarský protikorupčný úrad žiada vyšetrovanie Orbánovej éry pre miliardové podvody
- Londýn chce prinútiť technologické firmy blokovať nahé fotografie detí
- Zelenskyj potvrdil návštevu Abramoviča v Kyjeve. Putinovi cez neho odkázal, že Ukrajina sa nevzdá Donbasu
- Francúzske stíhačky NATO zostrelili nad Lotyšskom bezpilotné lietadlo
V Thajsku budú voliť nového premiéra, o post sa uchádza aj princezná
Webnoviny 8. február 2019 716
BANGKOK 8. februára (WebNoviny.sk) - Thajská princezná Ubolratana Mahidol sa bude v nadchádzajúcich voľbách usilovať o post premiérky krajiny. Ako svoju nominantku ju menovala strana Thai Raksa Chart niekdajšieho premiéra Thaksina Šinavatru, ktorý je od roku 2008 v exile.
Súčasný premiér viedol prevrat
Jej menovanie je bezprecedentným krokom, keďže blízki členovia kráľovskej rodiny obyčajne nezohrávajú žiadnu verejnú úlohu v politike, a mohlo by to viesť k premene thajskej politickej scény. Parlamentné voľby sa budú konať 24. marca.
Staršia sestra kráľa Mahu Vatčirálongkóna, známeho ako Ráma X., sa v boji o premiérsky post postaví proti súčasnému premiérovi Prajutovi Čan-o-Čaovi, ktorý v piatok prijal nomináciu na predsedu ďalšej vlády zo strany Palang Pracharat považovanej za zástupcu armády. Prajut Čan-o-Ča v roku 2014 viedol prevrat, ktorý zvrhol vtedajšiu zvolenú vládu.
Po svadbe sa vzdala titulov
Šesťdesiatsedemročná Ubolratana Mahidol je prvorodeným potomkom zosnulého kráľa Pchúmipchóna Adundéta a kráľovnej Sirikit. V roku 1972 sa vydala za Američana Petera Jensena, s ktorým mala tri deti, a vzdala sa dvoch svojich kráľovských titulov.
Žila v USA, ale po rozvode sa v roku 2001 vrátila natrvalo do Thajska. Odvtedy sa venovala najmä charite, často tiež na medzinárodných fórach propagovala thajský turizmus a filmy.
Viac k témam: kandidát, parlamentné voľby, premiér
Zdroj: Webnoviny.sk - V Thajsku budú voliť nového premiéra, o post sa uchádza aj princezná © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Video: V Haiti protestovali tisíce ľudí, žiadajú odstúpenie prezidenta Moisea
Uskutoční sa 35. ročník podujatia Divadelná Nitra? Organizátori apelujú na kultúrne angažované osobnosti
Bratislavské mestské kúpaliská otvárajú letnú sezónu, návštevníkov čakajú aj výhodnejšie online vstupenky
Chýbajúci zub vyriešia pevné mostíky na zuby