Piatok, 4. december 2020
Zamračené  -0,3 °C
Mimoriadne správy

V Sudáne našli masový hrob z čias neúspešného pokusu o prevrat pred tridsiatimi rokmi

 Webnoviny  24. júl 2020  116
V Sudáne našli masový hrob z čias neúspešného pokusu o prevrat pred tridsiatimi rokmi

24.7.2020 (Webnoviny.sk) - Sudánske úrady objavili masový hrob, ktorý pravdepodobne obsahuje telá 28 armádnych dôstojníkov zastrelených počas neúspešného pokusu o zvrhnutie bývalého prezidenta Umara al-Bašíra pred tridsiatimi rokmi.

Informovala o tom sudánska prokuratúra. Je to pritom už druhý objav masového hrobu z čias al-Bašírovej vlády za posledné mesiace.

Skupinu 28 dôstojníkov, ktorí sa pokúsili sudánskeho diktátora zvrhnúť, na jar v roku 1990 zatkli a za nejasných okolností popravili.

Málo známy generál al-Bašír sa dostal k moci rok predtým prostredníctvom vojenského prevratu, v rámci ktorého zvrhol demokraticky zvolenú vládu. Odvtedy vládol krajine tvrdou rukou.

V apríli 2019 ho zosadila a uväznila sudánska armáda po tom, čo proti nemu celé mesiace protestovali v uliciach jeho odporcovia. Následne sa sudánska armáda dohodla s predstaviteľmi sudánskej opozície na rozdelení moci.

Viac k témam: masový hrob
Zdroj: Webnoviny.sk - V Sudáne našli masový hrob z čias neúspešného pokusu o prevrat pred tridsiatimi rokmi © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.