Sobota, 20. júl 2024
Zamračené  23 °C
Mimoriadne správy

V Rusku zadržali viac ako sto ľudí, ktorí prišli položiť kvety na pamiatku zosnulého Navaľného (foto)

 Webnoviny  17. február 2024  114  
V Rusku zadržali viac ako sto ľudí, ktorí prišli položiť kvety na pamiatku zosnulého Navaľného (foto)

17.2.2024 (SITA.sk) - Viac ako sto ľudí bolo zadržaných v ôsmich mestách po celom Rusku po tom, čo prišli položiť kvety na pamiatku zosnulého lídra ruskej opozície Alexeja Navaľného. Uviedla to prominentná ľudskoprávna skupina OVD-Info, ktorá monitoruje politické zatýkanie a poskytuje právnu pomoc.

Polícia zablokovala prístup k pamätníku


Polícia v sobotu zablokovala prístup k pamätníku v meste Novosibirsk a zadržala niekoľko ľudí nielen tam, ale aj v ďalšom sibírskom meste Surgut. Video zdieľané na sociálnych sieťach z Novosibirska ukazuje, ako ľudia umiestňujú červené kvety vzpriamene do snehu pod dohľadom polície, ktorá blokuje prístup k pamätníku páskou.

V Moskve cez noc neznáma skupina ľudí pod dohľadom polície odstraňovala kvety z pamätníka neďaleko sídla ruskej Federálnej bezpečnostnej služby. Do rána sa však na mieste objavili ďalšie kvety.

Lídri vinia Putina


Ruská väzenská služba informovala, že 47-ročný Alexej Navaľnyj, ktorého väznili v arktickej väzenskej kolónii, zomrel v piatok po tom, ako sa po prechádzke cítil zle a takmer okamžite stratil vedomie, pričom sa ho nepodarilo oživiť.

Navaľného tlačová tajomníčka Kira Jarmyšová však uviedla, že nemá žiadne potvrdenie o jeho smrti a podobne sa vyjadrila aj jeho manželka Julia. Presné okolnosti úmrtia vedúcej osobnosti ruskej opozície nie sú známe, ale aj ďalší svetoví lídri z neho vinia ruského vodcu Vladimira Putina a jeho autokratický režim, pre ktorých Navaľnyj predstavoval veľkú politickú aj symbolickú hrozbu.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Ľudia vzdávajú úctu opozičného politikovi Navaľnému (fotografie)

Viac k témam: Ruská opozícia, Ruský prezident, Úmrtie
Zdroj: SITA.sk - V Rusku zadržali viac ako sto ľudí, ktorí prišli položiť kvety na pamiatku zosnulého Navaľného (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.