Sobota, 10. december 2022
Polojasno  1,5 °C
Mimoriadne správy

V prípade zavraždenej novinárky na Malte obvinili miestneho podnikateľa, svoju vinu stále popiera

 Webnoviny  18. august 2021  179
V prípade zavraždenej novinárky na Malte obvinili miestneho podnikateľa, svoju vinu stále popiera

18.8.2021 (Webnoviny.sk) - Generálna prokuratúra na Malte v stredu obvinila popredného maltského podnikateľa z vraždy investigatívnej novinárky, ktorá pred štyrmi rokmi vyvolala medzinárodné protesty proti snahám o umlčanie reportérov.

Daphne Caruana Galiziaová vyšetrovala podozrenia z korupcie zahŕňajúce vysoko postavených politikov a prominentných podnikateľov v malom členskom štáte Európskej únie. Zahynula 16. októbra 2017, keď neďaleko jej domu vybuchlo auto, ktoré riadila.

Účasť na vražde odmieta


Po dlhom zhromažďovaní dôkazov a svedeckých výpovedí bola proti hotelierovi Yorgenu Fenechovi vznesená obžaloba zo spoluúčasti na vražde a zo zločinného spiknutia. Obvinený akúkoľvek účasť na vražde odmieta. Termín súdneho procesu zatiaľ nie je stanovený.

Fenecha zatkli už v novembri 2019 a v súčasnosti sa nachádza vo väzbe. K obvineniam zo spoluúčasti na zločine uviedol, že je nevinný. Fenech bol zapojený do konzorcia, ktoré získalo od maltskej vlády veľmi kontroverzný kontrakt na výstavbu elektrárne.

Sprostredkovateľ získal milosť


V prípade sú vyšetrované aj ďalšie osoby. Z vykonania vraždy obvinili troch mužov, jeden z nich už priznal vinu. Údajnému sprostredkovateľovi udelil prezident milosť výmenou za poskytnutie informácií. Ďalších dvoch ľudí obvinili z dodania výbušniny.

Caruanová Galiziová bola tvrdou kritičkou vlády a svojimi odhaleniami v oblasti korupcie a prania špinavých peňazí prispela k predčasným voľbám na Malte.

Viac k témam: obvinenie, vražda novinára
Zdroj: Webnoviny.sk - V prípade zavraždenej novinárky na Malte obvinili miestneho podnikateľa, svoju vinu stále popiera © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.