Sobota, 22. jún 2024
Slnečno  21,9 °C
Mimoriadne správy

V piatok vypláva prvá loď s humanitárnou pomocou pre Gazu, oznámila Von der Leyenová

 Webnoviny   8. marec 2024  143  
V piatok vypláva prvá loď s humanitárnou pomocou pre Gazu, oznámila Von der Leyenová

8.3.2024 (SITA.sk) - Medzinárodní partneri spúšťajú námorný koridor pre humanitárnu pomoc do Pásma Gazy, pričom prvá loď vypláva už v piatok. Počas návštevy Cypru, kde sa koridor pripravuje, to oznámila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt


Koridor otestuje plavidlo španielskej organizácie Open Arms, ktorá čaká v prístave Larnaka na povolenie dodať potravinovú pomoc od americkej charity World Central Kitchen.

Dočasný prístav na doručenie pomoci


Von der Leyenová na tlačovej konferencii s cyperským prezidentom Nikosom Christodoulidesom vysvetlila, že Európska únia, Spojené štáty, Spojené arabské emiráty a ďalšie zapojené krajiny spúšťajú koridor s cieľom dodať veľké objemy pomoci do Pásma Gazy v reakcii na tamojšiu „humanitárnu katastrofu“.

Americký prezident Joe Biden v pondelok oznámil plán vybudovať dočasný prístav pri Pásme Gazy na pomoc s doručením pomoci.

Ľudia zomierajú na podvýživu


Snahy o dramatický nárast dodávok humanitárnej pomoci signalizujú rastúcu frustráciu v Spojených štátoch a Európe z postupu Izraela vo vojne, ktorú vedie proti militantnému hnutiu Hamas. V palestínskej enkláve obyvatelia čoraz viac hladujú.

Najhoršia je situácia v severnej časti Pásma Gazy, ktorá je mesiace izolovaná a utrpela dlhé výpadky v dodávkach potravín. Lekári z dvoch tamojších nemocníc hlásia najmenej 20 úmrtí súvisiacich s podvýživou.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)
Viac k témam: Americký prezident, Cyperský prezident, Humanitárna katastrofa, Izraelsko-palestínsky konflikt, Pásmo Gazy, Podvýživa, Predsedníčka Európskej komisie (EK), Útok Hamasu na Izrael, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - V piatok vypláva prvá loď s humanitárnou pomocou pre Gazu, oznámila Von der Leyenová © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.