Štvrtok, 21. január 2021
Oblačno  2,5 °C
Mimoriadne správy

V obchode s morskými plodmi náhodou objavili antické nálezy, majiteľ čelí vyšetrovaniu

 Webnoviny  24. júl 2020  132
V obchode s morskými plodmi náhodou objavili antické nálezy, majiteľ čelí vyšetrovaniu

24.7.2020 (Webnoviny.sk) - Španielske úrady objavili počas rutinnej inšpekcie obchodu s mrazenými morskými plodmi v prístavnom meste Alicante antické nálezy, ktoré zdobili priestory. Miestne médiá uviedli, že ich našiel počas rybolovu majiteľov syn. Celkovo trinásť amfor pochádza pravdepodobne z prvého storočia nášho letopočtu.

K ďalším nájdeným artefaktom patria tiež kotva z 18. storočia a vápencová plaketa. Majiteľ obchodu aj jeho syn už čelia vyšetrovaniu.

Nálezy previezli do Morského múzea v meste Santa Pola, kde ich aj predbežne datovali. Amfory sa používali napríklad na prepravu oleja, vína alebo rybacej omáčky. Jedna z objavených nádob je pritom považovaná za mimoriadne zriedkavú a cennú. Na vápencovej plakete je vyryté slovo "este", čo v španielčine znamená východ.

Obom mužom hrozia obvinenia z trestných činov zameraných "proti historickému dedičstvu", ako aj získania alebo vlastnenia nelegálnych objektov.

Viac k témam: archeologický nález
Zdroj: Webnoviny.sk - V obchode s morskými plodmi náhodou objavili antické nálezy, majiteľ čelí vyšetrovaniu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.