Utorok, 24. november 2020
Zamračené  2,4 °C
Mimoriadne správy

V Mexiku objavili najstaršiu a najväčšiu mayskú stavbu, ktorú domorodci využívali na masové rituály

 Webnoviny   4. jún 2020  101
V Mexiku objavili najstaršiu a najväčšiu mayskú stavbu, ktorú domorodci využívali na masové rituály

4.6.2020 (Webnoviny.sk) - Vedci objavili v mexickom štáte Tabasco najväčšiu a najstaršiu známu stavbu, ktorú postavili Mayovia 1000 až 800 rokov pred naším letopočtom. Na rozdiel od pyramíd v mestách Tikal v Guatemale či Palenque v Mexiku postavených o 1500 rokov neskôr, túto stavbu nevytvorili z kameňa, ale z ílu a hliny a pravdepodobne ju využívali na masové rituály.

Je väčšia ako Chufuova pyramída v Egypte


Nachádza sa v Aguada Fénix pri hranici s Guatemalou, je 400 metrov široká a 1400 metrov dlhá.

Jej výška sa pohybuje od 10 do 15 metrov. Celkovo má väčšie rozmery ako egyptská Chufuova pyramída postavená o 1500 rokov skôr. Objavili ju vďaka technológii Lidar.

Výskumníci nenašli žiadne dôkazy o sochách zobrazujúcich vysokopostavené osobnosti, čo naznačuje, že v tomto období sa v mayskej kultúre ešte neprejavovali sociálne rozdiely a hierarchické usporiadanie.

Ľudia ju využívali pri špeciálnych podujatiach


K stavbe patrí aj deväť veľkých hrádzí a niekoľko rezervoárov. "Je pravdepodobné, že množstvo ľudí z okolia sa zhromažďovalo pri príležitosti špeciálnych podujatí, zrejme súvisiacich s kalendárnymi cyklami. Rituály pravdepodobne zahŕňali procesie popri hrádzach a na obdĺžnikovom námestí. Ľudia takisto kládli v strede náhornej planiny symbolické predmety, ako napríklad nefritové sekery," uviedol Takeshi Inomata z University of Arizona.

Viac k témam: historický objav, vedci
Zdroj: Webnoviny.sk - V Mexiku objavili najstaršiu a najväčšiu mayskú stavbu, ktorú domorodci využívali na masové rituály © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.