Štvrtok, 21. január 2021
Zamračené  1,8 °C
Mimoriadne správy

V Lotyšsku zakázali ruskú televíznu sieť RT, jej šéf je na zozname osôb sankcionovaných EÚ

 Webnoviny  30. jún 2020  111
V Lotyšsku zakázali ruskú televíznu sieť RT, jej šéf je na zozname osôb sankcionovaných EÚ

30.6.2020 (Webnoviny.sk) - Lotyšsko zakázalo ruskú štátnu televíznu sieť RT. Zákaz bude trvať tak dlho, kým bude jej šéf Dmitrij Kiseľov na zozname osôb sankcionovaných Európskou úniou (EÚ).Na zoznam sa dostal za jeho údajnú rolu v šírení propagandy na podporu ruskej anexie ukrajinského Krymu v roku 2014.

Zakázali vysielanie


Baltická tlačová agentúra BNS informovala, že Lotyšská národná rada pre elektronické masmédiá zakázala vysielanie siedmich kanálov spadajúcich pod viacjazyčnú sieť RT na území krajiny.

Okrem iného by to mali byť kanály RT vysielané v arabčine a španielčine a tiež napríklad dokumentárne kanály. Zákaz nadobudne účinnosť po oficiálnom oznámení a zostane platný, pokiaľ bude Kiseľov čeliť sankciám EÚ.

Rozhodnutie rady


Masmediálna rada vo svojom rozhodnutí tiež vyhlásila, že sa RT pokúšala vo svojich programoch prezentovať Lotyšsko ako neúspešný štát.

Lotyšsko uviedlo, že o svojom rozhodnutí bude informovať mediálne regulačné orgány v ostatných štátoch EÚ a vyzve ich, aby tiež zakázali RT.

RT je v Pobaltí široko vnímaná ako nástroj propagácie Kremľa, ktorého cieľom je ovplyvniť značnú etnickú ruskú menšinu v regióne. V minulosti Lotyšsko aj Litva dočasne pozastavili činnosť ďalších ruských štátnych televíznych kanálov.

Viac k témam: televízia, zákaz
Zdroj: Webnoviny.sk - V Lotyšsku zakázali ruskú televíznu sieť RT, jej šéf je na zozname osôb sankcionovaných EÚ © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.