Sobota, 10. december 2022
Polojasno  1,5 °C
Mimoriadne správy

V Kyjeve našli obeseného bieloruského aktivistu, polícia prípad vyšetruje ako vraždu

 Webnoviny   3. august 2021  205
V Kyjeve našli obeseného bieloruského aktivistu, polícia prípad vyšetruje ako vraždu

3.8.2021 (Webnoviny.sk) - Bieloruského aktivistu našli v utorok v Kyjeve mŕtveho. Vitalija Šišova, šéfa Bieloruského domu na Ukrajine, našli obeseného v jednom z metských parkov neďaleko jeho domu, informovala polícia vo vyhlásení.

Polícia začala v jeho prípade vyšetrovanie vraždy s tým, že vražda mala vyzerať ako samovražda.

Ráno si išiel zabehať


Bieloruský dom na Ukrajine, ktorý sídli v Kyjeve, v pondelok informoval, že Šišov zmizol, keď si bol ráno zabehať. Bieloruská ľudskoprávna organizácia Viasna sa odvolávala na jeho priateľov, podľa ktorých muža nedávno sledovali počas jeho behov neznámi ľudia.

Bieloruský dom na Ukrajine pomáha Bielorusom, ktorí sú na úteku pred perzekúciou. Poskytuje im asistenciu s ich legálnym statusom na Ukrajine, s ubytovaním a zamestnaním.

Zintenzívnili razie


Bieloruské úrady v posledných týždňoch zintenzívnili razie a zatýkanie a podľa Viasny len v júli vykonali viac ako 200 prehliadok kancelárií a bytov aktivistov a novinárov, pričom desiatky ľudí zadržali.

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko sa nedávno zaviazal pokračovať v „čistiacej operácii“ proti občianskym aktivistom, ktorí sú podľa neho „banditi a zahraniční agenti“.

Situácia je stále napätá


Situácia v Bielorusku je napätá od vlaňajších prezidentských volieb, v ktorých podľa oficiálnych údajov zvíťazil Lukašenko. Opozícia aj mnohé krajiny považujú voľby za zmanipulované.

Proti výsledkom sa uskutočnili masové demonštrácie, na ktoré Lukašenko zareagoval rozsiahlym záťahom, v rámci ktorého viac ako 35-tisíc ľudí zatkli a tisícky zbila polícia.

Viac k témam: aktivista, Bielorusko, obesenie, smrť
Zdroj: Webnoviny.sk - V Kyjeve našli obeseného bieloruského aktivistu, polícia prípad vyšetruje ako vraždu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.