Sobota, 22. január 2022
Zamračené  -2,8 °C
Mimoriadne správy

V Kazachstane skončilo v putách už približne 12-tisíc osôb, za posledných 24 hodín zadržali 1678 ľudí

 Webnoviny  12. január 2022  29
V Kazachstane skončilo v putách už približne 12-tisíc osôb, za posledných 24 hodín zadržali 1678 ľudí

12.1.2022 (Webnoviny.sk) - Kazašské úrady v stredu oznámili, že za ostatných 24 hodín zadržali ďalších 1678 ľudí pre ich údajnú účasť na násilných nepokojoch, ktoré minulý týždeň otriasli touto niekdajšou sovietskou republikou. Podľa úradov v Almaty, najväčšom meste krajiny, ktoré nepokoje zasiahli najviac, sa celkový počet zatknutých zvýšil na približne 12-tisíc.

Protesty vypukli 2. januára pre prudký rast cien skvapalneného plynu a rýchlo ich začalo sprevádzať násilie. Prezident Kasym-Žomart Tokajev sa pre ne obrátil so žiadosťou o pomoc na Organizáciu dohody o kolektívnej bezpečnosti (ODKB), vedenú Ruskom, ktorá schválila vyslanie zhruba 2500 prevažne ruských vojakov do Kazachstanu na mierovú misiu. Tí však podľa Tokajeva tento týždeň z Kazachstanu odídu.

Hoci sa protesty začali pre zvýšenie cien plynu, ich intenzita naznačuje, že zrejme odrážajú širšiu nespokojnosť s vedením štátu, v ktorom už 30 rokov vládne tá istá strana.

Mnoho demonštrantov skandovalo „preč so starcom“, čím odkazovali na bývalého prezidenta Nursultana Nazarbajeva, ktorý aj po odstúpení v roku 2019 mal značnú moc ako šéf bezpečnostnej rady. Z toho postu ho však Tokajev pre nepokoje odvolal, zrejme aby upokojil demonštrantov.

Viac k témam: Demonštrácie, Konflikt, Nepokoje
Zdroj: Webnoviny.sk - V Kazachstane skončilo v putách už približne 12-tisíc osôb, za posledných 24 hodín zadržali 1678 ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.