Streda, 20. január 2021
Oblačno  1,4 °C
Mimoriadne správy

V Čiernej hore sa konajú parlamentné voľby, najväčšiu šancu má strana prezidenta Djukanoviča

 Webnoviny  30. august 2020  113
V Čiernej hore sa konajú parlamentné voľby, najväčšiu šancu má strana prezidenta Djukanoviča

30.8.2020 (Webnoviny.sk) - V Čiernej Hore sa dnes konajú parlamentné voľby. Zhruba 540-tisíc voličov si môže vybrať medzi prozápadne orientovanou Demokratickou stranou socialistov či opozíciou, ktorá sa prikláňa k Rusku a Srbsku.

Za prvé dve hodiny prišlo odovzdať svoj hlas 14 percent voličov, čo je dvakrát viac ako za rovnaký čas v predchádzajúcich voľbách pred štyrmi rokmi.

Podľa predvolebných prieskumov sa najväčšie šance v parlamentných voľbách dávajú práve strane prezidenta Mila Djukanoviča, no tá pravdepodobne nepriláka toľko voličov, aby mohla vládnuť sama.

Srbská cirkev vraj zasahuje do volieb


Belehrad a Moskva podľa Djukanoviča nechcú, aby sa Čierna Hora orientovala smerom na politiku západného sveta a chcú jej zabrániť vo vstupe do Európskej únie.

Djukanovič poznamenal, že evidentné snahy proti nemu a jeho vláde vyvíja hlavne srbská pravoslávna cirkev v Čiernej Hore. Srbský prezident Aleksandar Vučič poprel obvinenia, že Srbsko ako blízky spojenec Ruska zasahuje prostredníctvom médií a cirkvi do volieb v Čiernej Hore.

Protivládne protesty zo strany Srbov


Zákon o majetku cirkvi vyvolal mesiace protivládnych protestov zo strany Srbov, ktorí predstavujú asi 30 % zo 620-tisícovej populácie Čiernej Hory.

Tí obviňujú vládu Djukanoviča, že právny predpis poslúži na zabavenie majetku srbskej pravoslávnej cirkvi. Čiernohorskí predstavitelia s tým však nesúhlasia.

Počas ostatných parlamentných volieb v roku 2016 Čierna Hora zmarila pokus o štátny prevrat, ktorý organizovali dvaja ruskí vojenskí spravodajskí dôstojníci.

Viac k témam: parlamentné voľby, protivládne protesty, štátny prevrat, voľby
Zdroj: Webnoviny.sk - V Čiernej hore sa konajú parlamentné voľby, najväčšiu šancu má strana prezidenta Djukanoviča © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.