Sobota, 27. november 2021
Malá oblačnosť  -2,2 °C
Mimoriadne správy

V Česku otvorili volebné miestnosti, ľudia si volia nových senátorov

 Webnoviny   2. október 2020  157
V Česku otvorili volebné miestnosti, ľudia si volia nových senátorov

2.10.2020 (Webnoviny.sk) - V Českej republike sa o 14:00 otvoria volebné miestnosti, v ktorých si budú môcť Česi voliť krajských zástupcov a senátorov. Na niektorých miestach budú zároveň hlasovať v referendách. V piatok budú môcť voliť do 22:00 a svoje hlasy môžu odovzdať aj v sobotu v čase 8:00 - 14:00, informuje spravodajský portál televízie ČT24.

Česi si na štyri roky vyberajú zástupcov v trinástich krajoch. Prvé kolo senátnych volieb sa koná v 27 obvodoch. Na miestach, kde senátor v prvom kole nezíska nadpolovičnú väčšinu hlasov, sa 9. a 10. októbra uskutoční druhé kolo. Celkovo prejde obnovou tretina Senátu českého parlamentu.

Voľby sa pre pandémiu koronavírusu konajú za prísnych opatrení. Voliči musia pri vstupe do volebnej miestnosti prísť s rúškom, ktoré si na označenom mieste dajú dole pre identifikáciu, a dodržiavať odstup. Ľudia, ktorí odmietnu mať rúško, budú môcť odvoliť, ale hrozí im priestupkové konanie, uvádza ČT.

Členovia komisií museli pred voľbami podpísať, že nemajú nariadenú karanténu a nie sú pozitívni na COVID-19. V čase určenom na hlasovanie zase musia priebežne dezinfikovať pracovné plochy, ceruzky a priestor medzi plentami a tiež dozerať na dodržiavanie odstupov a nosenia rúšok.

Pre pandémiu tento rok po prvý raz hlasovali českí voliči aj na takzvaných drive-in stanovištiach. Túto možnosť voliť z auta mali skôr počas týždňa ľudia, ktorí sa musia pre koronavírus izolovať.

Viac k témam: bezpečnostné opatrenia, Koronavírus, Senátne voľby v Česku
Zdroj: Webnoviny.sk - V Česku otvorili volebné miestnosti, ľudia si volia nových senátorov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.