Utorok, 25. jún 2024
Slnečno  23,3 °C
Mimoriadne správy

V Červenom mori sa potopila nákladná loď, ktorú prednedávnom napadli jemenskí povstalci húsíovia

 Webnoviny   2. marec 2024  121  
V Červenom mori sa potopila nákladná loď, ktorú prednedávnom napadli jemenskí povstalci húsíovia

2.3.2024 (SITA.sk) - V Červenom mori sa potopila nákladná loď, ktorú vo februári napadli jemenskí povstalci húsíovia. Potvrdila to jemenská medzinárodne uznaná vláda aj Britská organizácia pre námorné obchodné operácie (UKMTO) britskej armády.

Loď bola 12 dní opustená


Je to prvá zničená loď v rámci ich kampane pre vojnu Izraela proti palestínskemu hnutiu Hamas v Pásme Gazy. Loď Rubymar, ktorá sa plavila pod vlajkou Belize, zasiahli húsíovia protilodnou balistickou strelou 18. februára, keď prechádzala cez prieliv Báb el-Mandeb.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konfliktPodľa jemenskej exilovej vlády sa potopila v piatok v noci v rozbúrenom počasí. Loď bola už 12 dní opustená, boli však plány na jej bezpečné odtiahnutie do prístavu.

Možná ekologická katastrofa


Húsíovia už po útoku tvrdili, že sa loď potopila. Terajšie správy o potopení zatiaľ nekomentovali. Rubymar viezla hnojivo a unikalo z nej palivo, čo by mohlo v Červenom mori spôsobiť ekologickú katastrofu.

 Potopenie lode by tiež mohlo viesť k ďalším odklonom na trase, ktorá je dôležitá pre komerčnú lodnú dopravu medzi Áziou, Blízkym východom a Európou. Mnohé lode už pre povstalecké útoky uprednostnili trasu okolo Afriky pred cestou cez Červené more.

Viac k témam: Červené more, Húsíovia, Izraelsko-palestínsky konflikt, Pásmo Gazy, Potopenie lode, Útok Hamasu na Izrael
Zdroj: SITA.sk - V Červenom mori sa potopila nákladná loď, ktorú prednedávnom napadli jemenskí povstalci húsíovia © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.