Sobota, 27. november 2021
Zamračené  -1,7 °C
Mimoriadne správy

V Budapešti odhalia sochu amerického prezidenta Georgea H.W. Busha

 Webnoviny   6. september 2020  203
V Budapešti odhalia sochu amerického prezidenta Georgea H.W. Busha

6.9.2020 (Webnoviny.sk) - Na budapeštianskom Námestí slobody odhalia sochu bývalého amerického prezidenta Georgea H.W. Busha. Zosnulý politik bol v roku 1989 prvým úradujúcim prezidentom Spojených štátov, ktorý navštívil Maďarsko. Inaugurácia jeho sochy sa uskutoční 23. októbra.

Odhalenie sochy "vyjadruje naše vzájomné uznanie a vďaku za štátnika, ktorý svojím nasadením a silnými mravmi, svojou obhajobou demokracie a opozíciou komunistickej diktatúre prispel k formovaniu budúcnosti Európy a Maďarska," uviedli v spoločnom vyhlásení americký veľvyslanec David B. Cornstein a šéf úradu maďarskej vlády Gergely Gulyás.

Sochu Busha tvorí maďarský sochár István Máté. Ten je tiež autorom sochy bývalého amerického prezidenta Ronalda Reagana, ktorú na Námestí slobody odhalili v roku 2011. Umiestnenie sôch blízko seba bude podľa predstaviteľov "symbolizovať spoločný boj týchto dvoch vodcov za porazenie, slovami prezidenta Reagana, ‘ríše zla‘".

Viac k témam: Budapešť, socha Georgea H.W. Busha v Budapešti
Zdroj: Webnoviny.sk - V Budapešti odhalia sochu amerického prezidenta Georgea H.W. Busha © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.