Nedeľa, 10. december 2023
Mimoriadne správy

USA začali vyzbrojovať Taiwan, krajine dodajú zbrane za viac ako miliardu dolárov

 Webnoviny   3. september 2022  62  
USA začali vyzbrojovať Taiwan, krajine dodajú zbrane za viac ako miliardu dolárov

3.9.2022 (Webnoviny.sk) - Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena oznámila predaj zbraní Taiwanu za 1,09 miliardy dolárov. Ide napríklad o strely vzduch-more Harpoon za 355 miliónov dolárov a strely vzduch-vzduch Sidewinder za 85 miliónov dolárov. Informovalo o tom v piatok americké ministerstvo zahraničných vecí.

Posilnenie protivzdušnej obrany


Hlavnú časť predaja však tvorí balík logistickej podpory v sume 655 miliónov dolárov pre taiwanský radarový program, ktorý poskytuje varovanie pre protivzdušnú obranu.

Systémy včasného varovania protivzdušnej obrany sa pre Taiwan stávajú dôležitejšie, keďže Čína stupňuje svoje vojenské cvičenia v okolí ostrova.

Čína tlačí na Taiwan


Americký rezort diplomacie uviedol, že vojenské vybavenie je pre Taiwan dôležité, aby „udržiaval dostatočné obranné kapacity".

Vláda USA sa vyjadrila, že dohody o predaji zbraní sú v súlade s americkou politikou jednej Číny. Zároveň vyzvala Peking, aby „ukončil svoj vojenský, diplomatický a ekonomický tlak voči Taiwanu a aby namiesto toho začal zmysluplný dialóg."

Viac k témam: Vojenská technika
Zdroj: Webnoviny.sk - USA začali vyzbrojovať Taiwan, krajine dodajú zbrane za viac ako miliardu dolárov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.