Sobota, 22. január 2022
Zamračené  -3 °C
Mimoriadne správy

USA si pripomínajú 20. výročie teroristických útokov, Biden vyzýva národ k jednote (foto)

 Webnoviny  11. september 2021  117
USA si pripomínajú 20. výročie teroristických útokov, Biden vyzýva národ k jednote (foto)

11.9.2021 (Webnoviny.sk) - Americký prezident Joe Biden vyzval na jednotu v čase, keď si jeho krajina pripomína obete teroristických útokov z 11. septembra 2001. Vo videozázname, ktorý zverejnil v piatok v predvečer 20. výročia útokov, prezident vzdal poctu 2 977 ľuďom, ktorí pri nich prišli o život.

„Nezáleží na tom, koľko času uplynulo, táto spomienka bolestivo prináša všetko naspäť, ako keby ste tu správu dostali len pred niekoľkými sekundami," uviedol prezident. Informuje o tom portál bbc.com.

Zobraziť fotogalériu k článku:
20. výročie teroristických útokov z 11. septembra 2001 (fotografie)

Spomienkové oslavy povedie prezident


Prezident Biden povedie sobotňajšie spomienkové oslavy a navštívi tri miesta útokov spolu s manželkou Jill Bidenovou. Spomienka na teroristické útoky z 11. septembra 2001 prichádza v ťažkom období pre amerického prezidenta. V posledných týždňoch totiž čelí silnej kritike pre odchod USA z Afganistanu, čím sa skončila americká prítomnosť v krajine, ktorá sa začala necelý mesiac po útokoch.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Teroristické útoky z 11. septembra 2001

Biden sľúbil odchod z Afganistanu na 20. výročie teroristických útokov, pričom vyhlásil, že ovládnutie krajiny militantným hnutím Taliban je nepravdepodobné. Hnutie však krajinu dostalo pod kontrolu za necelých desať dní.

Odvážni pasažieri zápasili s teroristami


Útoky z 11. septembra 2001 naplánovala teroristická organizácia al-Kájda z Afganistanu. Samovražední útočníci sa zmocnili štyroch amerických civilných lietadiel.

Dvomi z nich narazili do budov Svetového obchodného centra v New Yorku a jedným do budovy Pentagonu. Štvrté lietadlo spadlo na pole v štáte Pensylvánia, keď pasažieri zápasili s teroristami.

Viac k témam: spomienka, teroristický útok, útok z 11. septembra 2001
Zdroj: Webnoviny.sk - USA si pripomínajú 20. výročie teroristických útokov, Biden vyzýva národ k jednote (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.