Utorok, 18. január 2022
Slnečno  -0,6 °C
Mimoriadne správy

USA otvorili hranice pre zaočkovaných cestujúcich, pri ceste lietadlom však potrebujete aj test

 Webnoviny   8. november 2021  173
USA otvorili hranice pre zaočkovaných cestujúcich, pri ceste lietadlom však potrebujete aj test

8.11.2021 (Webnoviny.sk) - Spojené štáty od pondelka po viac ako roku a pol otvorili svoje hranice zahraničným návštevníkom z Mexika, Kanady a väčšiny Európy. Turistom tak umožnili uskutočniť dlho odkladané výlety a rodinám opäť sa stretnúť s blízkymi.

Ako informuje agentúra AP, od pondelka môžu do USA cez letiská i pozemné hranice pricestovať plne zaočkovaní cestujúci. Nové pravidlá povoľujú prílety z dosiaľ zakázaných krajín v prípade, že má cestujúci potvrdenie o zaočkovaní a negatívnom teste na COVID-19.

Zmena ovplyvní najmä život v pohraničí


Pri vstupe do krajiny po zemi z Mexika a Kanady budú vyžadovať potvrdenie o očkovaní, nebude však nutný test. Aerolínie očakávajú zvýšenie počtu cestujúcich z Európy a ďalších destinácií. Podľa údajov cestovateľskej a analytickej firmy Cirium sa v tomto mesiaci zvyšuje počet letov medzi Veľkou Britániou a Spojenými štátmi o 21 percent oproti predchádzajúcemu mesiacu.

Viac o téme: Koronavírus


Zmena by mala zásadne ovplyvniť najmä život v pohraničí s Mexikom a Kanadou, kde bolo každodenné cestovanie z krajiny do krajiny súčasťou bežného života až kým neudrela pandémia a Spojené štáty nezakázali cestovanie, ktoré nie je nevyhnutné.

Nedostatok ľudí prichádzajúcich z Mexika napríklad ťažko zasiahol nákupné centrá, reštaurácie a obchody v amerických pohraničných mestách.

Aerolinky musia potvrdenia overovať


Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) informovalo, že Spojené štáty budú akceptovať dokončené očkovanie akoukoľvek vakcínou, ktorú na núdzové použitie schválila Svetová zdravotnícka organizácia, nielen tie, ktoré sú schválené v USA.

Letecké spoločnosti budú mať povinnosť overovať potvrdenia o zaočkovaní a budú tiež zbierať informácie o pasažieroch za účelom prípadného vyhľadania kontaktov. Dodržiavanie nariadení budú na hraniciach kontrolovať pracovníci CDC i colná a pohraničná stráž.

Viac k témam: Bezpečnostné opatrenia, Cestovanie, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk - USA otvorili hranice pre zaočkovaných cestujúcich, pri ceste lietadlom však potrebujete aj test © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.