Nedeľa, 10. december 2023
Mimoriadne správy

USA naďalej trápi extrémne počasie, pri búrkach zomrelo najmenej sedem ľudí

 Webnoviny  13. január 2023  120  
USA naďalej trápi extrémne počasie, pri búrkach zomrelo najmenej sedem ľudí

13.1.2023 (Webnoviny.sk) - Juhom Spojených štátov sa prehnal masívny systém búrok, ktoré sprevádzal silný vietor a tornáda. V štátoch Alabama a Georgia zomrelo najmenej sedem ľudí. Desiatky tisíc odberateľov sú tam bez elektriny.

O život prišiel pasažier auta


Šesť zo spomenutých úmrtí je z okresu Autauga v Alabame, kde tornádo, ktoré sa prehnalo po 32-kilometrovej trase naprieč dvoma vidieckymi obcami, poškodilo najmenej 40 domov, uviedol okresný predstaviteľ pre zvládanie krízových situácií Ernie Baggett.

Najmenej 12 ľudí podľa neho utrpelo zranenia, s ktorými ich museli previezť do nemocnice. V Georgii o život prišiel pasažier auta, na ktoré v meste Jackson spadol strom. Mesto sa nachádza v okrese Butts, kde búrka podľa predstaviteľov zjavne vykoľajila nákladný vlak.

Extrémne počasie


Extrémne počasie vyvracalo stromy, prevracalo autá či trhalo strechy. V Alabame zostalo podľa webu PowerOutage.us bez elektriny zhruba 40-tisíc zákazníkov. V Georgii hlásia okolo 86-tisíc. V šiestich okresoch v štáte tiež zrušili školy vyučovanie, čo sa dotklo zhruba 90-tisíc študentov.

Americká Národná meteorologická služba (NWS) vo štvrtok informovala, že celonárodne dostali správy o 33 tornádach. Výstrahy pred tornádami platili pre štáty Mississippi, Alabama, Georgia, Tennessee, Kentucky, Južná Karolína a Severná Karolína. Správy o tornádach zatiaľ nepotvrdili a niektoré môžu po posudkoch klasifikovať ako škody spôsobené vetrom.

Viac k témam: Extrémne počasie, Silné búrky, Tornádo, Úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk - USA naďalej trápi extrémne počasie, pri búrkach zomrelo najmenej sedem ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.