Sobota, 16. október 2021
Slnečno  9,1 °C
Mimoriadne správy

USA, Belgicko, Francúzsko a Japonsko uskutočnia na Blízkom východe veľké námorné cvičenie

 Webnoviny  21. marec 2021  98
USA, Belgicko, Francúzsko a Japonsko uskutočnia na Blízkom východe veľké námorné cvičenie

21.3.2021 (Webnoviny.sk) - Na Blízkom východe sa uskutoční veľké námorné cvičenie, na ktorom sa zúčastnia USA, Belgicko, Francúzsko a Japonsko. V nedeľu o tom informovalo americké námorníctvo.

Lietadlá i lode zo spomínaných štyroch krajín sa stretnú v Arabskom mori a Ománskom zálive v čase napätej situácie súvisiacej s iránskym jadrovým programom.

Pripláva aj Charles de Gaulle


Na cvičenie priplávajú aj francúzska lietadlová loď Charles de Gaulle, americká obojživelná loď USS Makin Island, belgická fregata HNLMS Leopold I či japonský torpédoborec JS Ariake.

Irán sa rozhodol nedodržiavať limity spojené s jadrovou dohodou z roku 2015 po tom, ako niekdajší americký prezident Donald Trump odstúpil od zmluvy.

Súčasný šéf Bieleho domu Joe Biden je naklonený vrátiť sa k dohode za podmienky, že Irán bude opäť dodržiavať limity svojho jadrového programu.

Milície v Iraku proti Američanom


Napätie je však naďalej veľké, keďže sa milície v Iraku, zrejme podporované Iránom, stále zameriavajú na americké záujmy.

Vo februári dopadli počas útoku v Iraku rakety neďaleko americkej základne. Biden následne ako odplatu nariadil v Sýrii letecké bombardovanie.

Irán sa k námorným cvičeniam zatiaľ nevyjadril.

Viac k témam: námorné cvičenie, vojenské cvičenie
Zdroj: Webnoviny.sk - USA, Belgicko, Francúzsko a Japonsko uskutočnia na Blízkom východe veľké námorné cvičenie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.